پایگاه ارشد علوم دامی

مروری بر کاربرد محدودیت خوراکی در دستکاری رشد جوجه‌های گوشتی

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 18:39 - جمعه سوم بهمن 1393

مروری بر کاربرد محدودیت خوراکی در دستکاری رشد جوجه‌های گوشتی  

 

 

این مقاله یافته‌های جدید در برنامه‌های محدودیت خوراکی و کاربرد برنامه‌های محدودیت خوراکی در تولید طیور گوشتی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

عملکرد رشد جوجه‌های گوشتی در طی 30 سال گذشته به‌واسطه‌ی پیشرفت ژنتیکی، بهبود تغذیه و محیط کنترل‌شده افزایش یافته به‌طوری‌که در طی 33 روز به وزن پایانی در حدود 2 کیلوگرم می‌رسد. متأسفانه این سرعت رشد همراه با افزایش ذخیره‌ی چربی در بدن، افزایش تلفات و افزایش بروز بیماری‌های متابولیکی و ناهنجاری‌های اسکلتی است.

 

برنامه‌های محدودیت خوراکی زودهنگام برای کاهش میزان چربی محوطه‌ی بطنی و چربی لاشه در جوجه‌های طیور گوشتی بر وضعیتی تکیه می‌کند که رشد جبرانی نامیده می‌شود تا وزن بازار مشابه با گروه‌های شاهد تولید کنند. یک افزایش در سرعت رشد از افزایش رشدی که در حالت نرمال رخ می‌دهد، تجاوز کرده و هنگامی رخ می‌دهد که رشد با اعمال محرومیت خوراکی به تعویق افتاده است و با یک برنامه‌ی خوراکی در حد اشتها دنبال می‌شود. این پدیده به‌عنوان یک روش موثر برای کاهش سرعت رشد و تغییر ترکیب بدن بیش‌تر حیوانات به مدت طولانی استفاده شده است.

 

مقاله در 14 صفحه توسط دکتر محمود صحرایی تهیه شده است.

دوستان عزیز برای دانلود فایل می توانید با پرداخت اینترنتی مبلغ مورد نظر رمز دانلود را از طریق پیامک یا ایمیل دریافت نمایید.
 


هزینه ی این فایل 2000 تومان                  
 
 

 

 

پرداخت کنید

دانلود کنید

 
 

 


دسته بندی :
برچسب‌ها: محدودیت خوراک, خوراک طیور, رشد جبرانی, طیور, خوراک

 

دکتر مرادعلی زهری استاد برجسته طیور و رییس سابق دانشکده دامپزشکی درگذشت

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 11:51 - سه شنبه سی ام دی 1393

عرض تسلیت

زنده‌یاد دکتر مرادعلی زهری، پیشکسوت صنعت مرغداری و از مشاهیر این صنعت در ایران، در سن 83 سالگی به‌دلیل ایست قلبی درگذشت.

دکتر مرادعلی زهری  استاد بازنشسته دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بعد از 30 سال خدمت و بعد از تحمل دوره بیماری در 28 دی‌ماه 1393 دعوت حق را لبیک گفت.

 

 

پایگاه ارشد علوم دامی از طرف همه دانشجویان علوم دامی درگذشت این استاد برجسته و شاخص را به جامعه علمی کشور و خانواده ایشان تسلیت عرض می کند.

 


دسته بندی :


 

مروری بر هضم و جذب چربی در نشخوارکنندگان و تک معده ای ها

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 16:1 - سه شنبه بیست و سوم دی 1393

مروری بر هضم و جذب چربی در نشخوارکنندگان و تک معده ای ها
 
 
دوستان در این پست فایلی با عنوان "مروری بر هضم و جذب چربی در نشخوارکنندگان و تک معده ای ها" قرار داده شده است که گردآوری و ترجمه ای  از منابع در دسترس در رابطه با متابولیسم چربی ها می باشد.
 
مقاله مروری در 10 صفحه تهیه شده است و حاوی مطالب زیر می باشد
 
 

1. محدودیت استفاده از چربی در نشخوارکنندگان
2. متابولیسم چربی در شكمبه
3. لیپولیز در شكمبه
4 . هیدرولیز در شكمبه
5. ایزومریزاسیون
6. بیوهیدروژناسیون اسیدهای چرب
7. سنتزاسیدهای چرب در شكمبه
8. هضم و جذب چربی
9. هضم میكروبی
10. هضم آنزیمی
11. هضم فیزیكی در طیور
12. جذب شكمبه – نگاریای
13. جذب رودهای
14. جمع بندی فرآیند هضم و جذب چربی
 
 
منابع مورد استفاده
 
-Bauman, D. E., J. W. Perfield II, M. J. de Veth, and A. L. Lock. 2003. New perspectives on lipid digestion and metabolism in ruminants. Proc. Cornell Nutr. Conf. pp. 175-189.

- Bauman, D. E., and A. L. Lock. 2006. Concepts in Lipid Digestion and Metabolism in Dairy Cows. Tri-State Dairy Nutrition Conference. 25-26, April.

- Doreau, M., and Y. Chilliard. 1997. Digestion and metabolism of dietary fat in farm animals. Br. J. Nutr. 78: S15-S35.

- Jenkins, T. C. 1993. Lipid metabolism in the rumen. J. Dairy Sci. 76:3851-3863.

- Rafael A. and Donald C. Beitz. 2007. Carbohydrate and Lipid Metabolism in Farm Animals. Symposium: History of Nutrition: Impact of Research with Cattle, Pigs, and Sheep on Nutritional Concepts. J. Nutr. 137: 702–705.

 -Wu, Z., O. A. Ohajuruka, and D. L. Palmquist. 1991. Ruminal synthesis, biohydrogenation, and digestibility of fatty-acids by dairy-cows. J. Dairy Sci. 74:3025-3034.
دوستان عزیز برای دانلود فایل می توانید با پرداخت اینترنتی مبلغ مورد نظر رمز دانلود را از طریق پیامک یا ایمیل دریافت نمایید.
 


هزینه ی این فایل 2500 تومان                        راهنمای خرید ( حتما خوانده شود)

پرداخت کنید

دانلود کنید

 
 

 

 


دسته بندی :


 

لشکر بیکاران

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 14:3 - شنبه بیستم دی 1393

لشکر بیکاران

 

 

در سال 90 رئیس جمهور وقت تصمیم گرفت یک شبه با یک مصوبه ظرفیت پذیرش دکتری در دانشگاه های دولتی را 100 درصد افزایش دهد، جای تعجب نیست که سه سال بعد دانشگاه آزاد هم به تاسی از همین موضوع برای سال 93 ظرفیت پذیرش را دو برابر کند. حال اگر کلاس های دکتری از حداکثر 7 نفر به کلاس های 30 نفره هم بدل شود، مشکلی پیش نیامده است!

 

 

 

در تیرماه سال 90 محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در تصمیمی اعلام کرد ظرفیت پذیرش پنج هزار و 600 نفری به ده هزار نفر افزایش پیدا کند.

 

 

ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد در مقطع دکترا از 4000 هزار نفر در سال 92 به 12000 نفر افزایش پیدا کرده است.

 

مطالبی که در ادامه خواهید خواند قسمت هایی از مصاحبه سایت فرارو با دکتر محمد فاضلی استاد دانشگاه و معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری است.

 

در صورت تمایل می توانید مصاحبه های زیر را نیز مطالعه بفرمایید

 

جايگزيني مجلات داخلي به جاي خارجي

 

ارتقای رتبه با نشریات جعلی

 

مقاله منتشر کن یا نابود شو!

 

خیز دانش از گور مرده های علمی

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2968347

 

 

 

واقعا داریم به چه سمتی حرکت می کنیم؟

 

 

 

آمارها نشان می‌دهد 190 هزار نفر فارغ‌التحصیل بخش رشته‌های کشاورزی وجود دارد. از این تعداد حدود 40 هزار نفر بیکارند که گفته می‌شود جزء بیکارترین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در 27 فروردین 92 از وجود 9 میلیون و 719 هزار بی‌سواد در کشور خبر داد که 3 میلیون و 456 هزار نفر آن‌ها در سن 10 تا 49 سال هستند. بی‌سوادی در جمعیتی 10 میلیونی، که حدود 4 میلیون نفر آن‌ها در سن تحصیل و اشتغال هستند، یعنی بازتولید شدید فقر.

 


اقتصاد کشور ما دانش‌بنیان نیست، تکنولوژی پیشرفته‌ای ندارد، و نوآور نیست. بنابراین بیش از انبوه متخصصان برای اقتصاد دانش‌بنیان، به سازمان و ساختار نهادی لازم برای ایجاد هم‌افزایی، برداشتن موانع کسب و کار، کارآمد شدن سیاست‌های پولی و مالی، بهبود رابطه با اقتصاد جهانی، همکاری فناورانه و سایر عواملی نیاز دارد که کمترین ارتباط را با ارتقای میانگین تحصیلات در جامعه دارند.

 

1. توسعه تحصیلات تکمیلی در دولت‌های نهم و دهم، نوعی به تعویق انداختن بیکاری، و تولید رضایت در جمعیت جوان بود.

 

2. دانشگاه‌های دولتی هم توانایی تربیت تعداد فعلی دانشجویان دکتر و کارشناسی ارشد را ندارند. اما متأسفانه تعداد دانشجو با منافع اساتید پیوند خورده (دریافت حق‌الزحمه استاد راهنما و مشاور) و دانشگاه‌ها نیز به‌طور کلی تابع سیاست‌های وزارتخانه بوده‌اند.

 

3. کیفیت در دانشگاه‌های دولتی هم به شدت نزول کرده‌ است.

 

4. گسترش کمی صورت گرفته در دانشگاه آزاد بر اساس نیازمندی‌های اقتصادی این سازمان تعیین شده است. دانشگاه آزاد در دوران دولت‌های نهم و دهم تحت تأثیر گسترش نامتوازن دانشگاه پیام نور – که آن هم در جای خود مثنوی هفتاد من کاغذ نیاز دارد – قرار گرفته بود. دانشگاه‌های غیرانتفاعی هم رقیبی برای این دانشگاه بودند. حالا فرصتی فراهم شده که بحران اقتصادی دانشگاه آزاد موقتاً التیام یابد. البته دانشگاه‌های غیرانتفاعی دچار بحران می‌شوند و شده‌اند. برخی به فکر ادغام افتاده‌اند و برخی دانشجوی کافی ندارند.

 

5. بخش زیادی از دانشجویان دکتری وارد شده به دانشگاه آزاد، کارمندان دولت هستند که به طرق مختلف هزینه‌های دانشگاه را از طریق دولت تأمین می‌کنند. این گروه در نهایت خاصیتی برای دولت ندارند بلکه فقط با ارتقای مدرک تحصیلی، فقط مدعی حقوق و مزایای بیشتر می‌شوند. به این واقعیت توجه کنیم که یک عده‌ای با مدرک دیپلم وارد دستگاه دولتی شده‌اند و بدون آن‌که کارآیی‌شان تغییر کند، دائم از ساعات کاری خود زده‌اند و مرحله به مرحله رفته‌اند و اکنون دانشجوی دکتری هستند. همان کار کارمند دیپلم را هم انجام نمی‌دهند اما حقوق دکتری می‌گیرند. این میزان پذیرش دکتری، هزینه جاری دولت را به طرز معناداری بالا می‌برد.

 

اقتصاد ایران قادر به ایجاد شغل برای آن دسته فارغ‌التحصیلان دکتری که فعلا بیکار هستند نخواهد بود.

 

این گروه روزی مجبور خواهند شد مدرک دکتری خود را پنهان کنند،تا کارفرمایان آن‌ها را به اعتبار همان دیپلم یا مدرک کارشناسی داشتن استخدام کنند. اقتصاد غیرنوآور و غیرفناورانه ایران ظرفیتی برای جذب این میزان نیروی متخصص ندارد.

 

دانشگاه هاروارد در سال 2013 بالغ بر 4.1 میلیارد دلار بودجه داشته، 20 هزار نفر متقاضی ورود به این دانشگاه بوده‌اند، و جمعاً حدود 1700 نفر را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش کرده است. این در حالی است که در شهریور 92، غریب به 40 هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل بوده‌اند.

 

هر دانشجوی دکتری درآمدی بین 50 تا 70 میلیون تومان (مثلاً در رشته فیزیک یا جامعه‌شناسی) برای دانشگاه آزاد دارد. این به معنای 720 میلیارد تومان درآمد برای دانشگاه آزاد است. این رقم برای کلیت دانشگاه آزاد که زمانی یکی از اعضای هیئت امنای آن ارزش دارایی‌های این دانشگاه را در سال 1388 حدود 250 هزار میلیارد تومان برآورد کرده بود، زیاد نیست، ولی فعلاً برای غلبه بر بحران اقتصادی دانشگاه آزاد، احتمالاً راه دیگری وجود نداشته است.

 یکی از همکاران من در دانشگاه تهران می‌گفت برخی از اساتید در پی جا انداختن لقب پروفسور برای خود هستند. ایشان در ذکر دلیل این اقدام می‌گفت برخی اساتید به طرق مختلف مراتب آکادمیک را سریع طی کرده‌اند و مثل در سنین زیر پنجاه سالگی استاد تمام شده‌اند، حالا می‌بینند 15 سال دیگر تا پایان خدمت‌شان باقی مانده، باید سیاست تمایز و حفظ اقتدار آکادمیک را هم رعایت کنند. لذا دارند مرتبه می‌تراشند و این لفظ پروفسور را دائم به‌کار می‌برند. این وضعیت بیانگر نوعی بیماری در آکادمی است.تکثیر تعداد افراد دارای دکتری هم از همین عوارض بر دانشگاه وارد می‌کند. یکی از عوارض‌اش بی‌اعتبار شدن مدارک آکادمیک است.

 

وقتی یک نفر لیسانس یا دکتری بدون کیفیت می‌گیرد، اسباب‌بازی چینی نیست که به زودی از چرخه اقتصاد و جامعه خارج شود. سی سال در دنیای کار، و 35 سال در دنیای حقوق بازنشستگی بر جامعه فشار می‌آورد و هزینه‌های جامعه را بالا می‌برد. بی‌توجهی به این واقعیت، فاجعه به بار می‌آورد

 

جامعه ما به گفت‌وگوی اجتماعی گسترده درباره آموزش عالی و بالاخص توسعه کمی آن نیاز دارد. این شکل از توسعه آموزش عالی، برای برخی منافعی دارد، اما در میان‌مدت و درازمدت نه تنها مشکلی حل نمی‌کند و ما را به جایگاه اول قدرت علمی منطقه نمی‌رساند، بلکه به بی‌اعتباری علم و دانشگاه خواهد انجامید و فساد علمی را گسترش می‌دهد. بیایید کل بحث را به گفت‌وگوی اجتماعی، به مناظره تلویزیونی بگذاریم، و بعد مردم نظر بدهند که این شکل از توسعه آموزش عالی بر بهبود کیفیت زندگی آن‌ها، و پیدایش چشم‌انداز امیدبخش‌تری از زندگی تأثیر داشته است؟ در کشوری که انتخاب مربی تیم باشگاهی را با رأی‌گیری پیامکی بررسی می‌کنند، حتما می‌شود نظر عموم مردم درباره وضعیت آموزش عالی، دانشگاه آزاد و پیام نور، و تأثیر آن‌ها بر زندگی‌شان را حداقل از همین راه بررسی کرد. همه آن‌ها که متخصص‌اند وارد بحث شوند، و شاید معلوم شد همه آن‌چه مندر این‌جا گفته‌ام نادرست است. به این ترتیب، اقلاً راهی را که در پیش گرفته‌اند با اقتدار و سربلندی بیشتری جلو ادامه می‌دهند.

 

عنوان مصاحبه در فرارو : با عنوان

سونامی تکثیر دانشجوی دکتری در ایران!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دسته بندی :


 

حركات شكمبه

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 11:28 - جمعه نوزدهم دی 1393

حركات شكمبه

 

حركات شكمبه به دو توالي يا مراحل متوالي A و B تقسيم مي شود .

در توالي A، نگاري طي دو مرحله متوالي منقبض مي شود و سپس ناحيه پشتي شكمبه منقبض شده و اين انقباض به سمت نواحي عقبي – پشتي شكمبه امتداد مي يابد. سپس اين موج انقباضي در نواحي شكمي جلويي ، شكمي مياني و شكمي عقبي شكمبه منتشر مي شود.

انقباضات حاصل از توالي A سبب مخلوط شدن شديد محتويات شكمبه مي شوند و بدين ترتيب لايه هاي مختلف مواد غذايي كه در طي استراحت در شكمبه تشكيل شده بود را به هم مي زنند.

 

در مرحله استراحت ، مواد بصورت لايه لايه در شكمبه قرار مي گيرند. بدين ترتيب كه يك بخش گازي زير ديواره پشتي شكمبه قرار گرفته و يك لايه از مواد جامد خشن شناور روي سطح مايع شكمبه قرار مي گيرند. درزير مواد خشن، مواد اليافي بصورت يك لايه از ذرات ريز معلق قرار دارند و در قسمت هاي پايين تر لايه از مايع شكمبه است كه عاري از ذرات غذاي خورده شده است .

 

مواد مثل خاك ، شن ، فلز ، سيم ، ميخ و ... در شكمي ترين  يا پايين ترين قسمت نگاري و شكمبه جمع مي شوند . هر جسم تيز بويژه در انقباض شديد نگاري مي تواند سبب پاره شدن ديواره نگاري ودر نتيجه التهاب صفاق و پريتونيت شود .

توالي B در واقع همان عمل آروغ مي باشد.

اصولاً متعاقب تخمير در شكمبه ، مقدار زيادي گاز توليد مي شود و اين گازها سبب اتساع قسمت پشتي شكمبه و آغاز آروغ يا حركات تواليB مي شود.

 توالي B با انقباض كيسه كور عقبي – شكمي شكمبه شروع شده و با انقباض كيسه كور عقبي –پشتي و ناحيه جلويي –پشتي يا كارديا دنبال مي شود. حباب گاز بر روي كارديا فشار دارد مي­كند و در اثر اتنقباض ناحيه مياني – شكمي شكمبه  با فشار به بيرون هدايت مي شود . اين انقباض محتويات مايع و نيمه جامد شكمبه را به ناحيه پشتي و جلويي  شكمبه مي راند تا فشار گاز به حدي برسد كه بر مقاومت كارديا غلبه كند .

عمل نشخوار شناخته ترين توالي از توالي حركات معده نشخوار كنندگان مي باشد كه در طي آن بخشي از مواد غذايي كه در شكمبه كمتر هضم شده به دهان بر مي گردد و مجدداً جويده و با بزاق مخلوط مي شود .

نشخوار با يك انقباض نگاري شروع مي شود و در اوج انقباض نگاري ، عمل دم صورت مي گيرد ، ولي از آنجا كه دهانه حنجره بسته است و هوا وارد ريه ها نشده و يك فشار منفي در قفسه سينه ايجاد مي شود.

اين فشار منفي به بخش سينه اي مري منتقل شده و سبب برگشت مقداري از محتويات نگاري به داخل مري مي شود . در اثر حركات دودي معكوس ، غذا از مري به داخل دهان بر مي گردد. در طي اين مرحله عمل بلع صورت مي گيرد و محتويات مايع لقمه بر گردانده شده به دهان گرفته شده و به شكمبه بر مي گردد و مابقي لقمه برگردانده شده به دهان مجدداً جويده و با بزاق مخلوط مي شود و سپس بلع مي شود. يك توالي كامل نشخوار معمولاً با يك يا چند توالي A  و سپس نشخوار هاي بعدي دنبال مي شود.

 


دسته بندی : فیزیولوژی دام و طیور
برچسب‌ها: حرکات شکمبه, نشخوار, آروغ زدن, انقباض نگاری, انقباض شکمبه

 

10 خبر برتر پزشکی جهان در سال

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 19:0 - سه شنبه شانزدهم دی 1393

 

10 خبر برتر پزشکی جهان در سال 2014 

 

 

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress،  برخی از این مطالعات روی فرایند پیری با جلوگیری از آن فوکوس کرده بودند و عده ای دیگر به دنبال راه هایی برای تقویت توانایی های ذاتی که از تولد با ماست، بوده اند.

در زیر به چند دستاورد مهم پزشکی در سال 2014 اشاره خواهیم داشت:

1- منشا جغرافیای ایدز شناخته شد:

تیم های تحقیقاتی از سراسر جهان به هم پیوستند تا دریابند که کجا، کی و چگونه اولین مورد ایدز در انسان اتفاق افتاد. با استفاده از آنالیزهای آماری آن ها دریافته اند که منشا این بیماری در Kinshasa پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو و حول و حوش سال 1920  بوده است. به نظر می رسد اولین بار انسان  به وسیله شمپانزه ها به این ویروس مبتلا شده است و این تیم نشان داده اند که چگونه تغییرات اجتماعی و روش های حمل و نقل موجب شیوع این بیماری از سال 1960 به بعد شده است.

 

2- سزارین ممکن است موجب تغییرات اپی ژنتیکی شود:

مطالعه ای به و سیله محققین در انستیتو کارولینسکا شواهدی را نشان می دهد که زایمان از طریق سزارین می تواند منجر به تغییراتی در سلول های بنیادی نوزاد شود. برخی از تغییراتی که این تیم دریافته اند می توانند منجر به افزایش خطر بیماری های ایمونولوژکی مانند آسم، دیابت نوع یک، سلیاک و ... شود. هم چنین این مطالعه بیان می کند که مشخص نیست که این تغییرات اپی ژنتیکی طولانی مدت هستند یا کوتاه مدت.

 

3- ماشه شروع فرایندهای استرس در مغز شناخته شد:

تیمی از محققین در انستیتو کارولینسکا سوئد یک فاکتور مهم مرتبط با استرس را کشف کرده اند. این پروتئین که secretagogin نام دارد به عنوان ماشه ای برای شروع آزادسازی هورمون استرس CRH در مغز عمل می کند. مطالعات قبلی نشان داده بود که CRH بخشی از فرایندی است که منجر به سیگنالینگ به غده هیپوفیز و سایر اندام ها می شود.

 

4- شناسای اولین گام ها در ایجاد سرطان پانکراس:

تیمی از محققین در کلینیک مایو فرایندهای بدوی دخیل در ایجاد سرطان پانکراس را کشف کرده اند. این مطالعه می تواند منجر به ایجاد درمان هایی شود که مانع از شروع سرطان می شود. این تیم دریافته اند که فرایندهای اولیه که در سطح مولکولی اتفاق می افتند به دلیل ایجاد آسیب های پانکراسی شروع می شوند که برخی از آن ها تغییر شکل داده و به صورت سرطانی رشد می کنند.

 

5- شناسایی سیگنال homing در مغز که استعداد مسیر یابی بعضی از افراد را توجیه می کند: محققینی که در کالج لندن کار می کنند بخشی از مغز را شناسایی کرده اند که به افراد اجازه می دهد بدانند باید به کدام سمت حرکت یا سفر کنند و در واقع به آن ها جایگاه و جهت درست را نشان می دهد. آن ها دریافته اند که منطقه  entorhinal  در مغز که پیش از این نقشش برای جهت یابی مشخص شده بود، مسئول توانایی مسیر یابی ما نیز هست. این محققین دریافته اند که می توانند میزان حس جهت یابی فرد را با به طور دقیق با استفاده از اسکن های بدست آمده از MRI تخمین بزنند.

 

6- کودکان هفت ساله می توانند به طور استراتژیک فکر کنند:

محققین در دانشگاه مینه سوتا مطالعه ای را انجام داده اند که شامل تست هایی روی استراتژی فکری کودکان است و نشان می دهد که بچه هایی با شش و نیم سال سن در زمان بازی قادر به استفاده از استراتژی های هوشمندانه ای هستند که با بزرگسالان قابل مقایسه است. این یافته ها نشان می دهند که کودکان قادر به استفاده از تفکر بازگشتی هستند و دارای توانایی برای انجام کارهای هستند که بالغین بر مبنای انگیزه های ایجاد شده به آن ها فکر می کنند.

 

7- چگونه می توان بیماری های اوتوایمن را خاموش کرد:

محققین در دانشگاه بریستول مطالعه ای پیشگامانه انجام داده اند که راهی را برای درمان بیماری های اوتوایمن مانند مولتیپل اسکلروزیس ارائه می دهد. آن ها در این مطالعه دریافته اند که چگونه می توان مکانیسمی را که موجب حمله  به بافت ها می شود به مکانیسمی پشتیبان تبدیل کرد.

 

8- کشف مارکر ژنتیکی پشت پرده بیمار های قلبی عروقی و سکته:

تیمی از محققین در دانشگاه ویرجینیا اعلام کرده اند که یک واریته ژنتیکی مرتبط با افزایش خطر سکته و انواع خاص بیماری های قلبی عروقی را کشف کرده اند. این یافته ها با آنالیز ژنوم بیش از 5000 نفر بدست آمده است و منجر به یافتن مسیرهای متابولیکی شده است که نقش مهمی را در انواع بیماری ها ایفا می کنند.

 

9- از دست رفتن حافظه به دلیل آلزایمر می تواند برگشت داده شود:

تیمی از محققین در UCLA و انستیتو Buck گزارش داده اند که 36 نکته از یک برنامه درمانی که آن ها طراحی کرده اند موجب کاهش علایم جنون در نه بیمار از 10 بیمار داوطلب این مطالعه شده است. در این مطالعه به جزئیات و برنامه اشاره داشته اند و این که چگونه این برنامه ظرف یک دوره سه تا شش ماه موجب این بهبود شده است.

10- دارویی که می تواند موجب بازگشت دیابت در جزایر پانکراسی موش شود:

محققین در دانشگاه آلاباما اعلام کرده اند که آن ها تست هایی را با استفاده از داروی فشار خون verapamil انجام داده اند که نشان می دهد این دارو می تواند به طور موقت علایم دیابت را در جانوران ازمایشگاهی از بین ببرد. قرار است مطالعات بالینی انسانی ظرف یک سال اینده صورت گیرد.


دسته بندی :


 

سونامی سرطان در کشور نداریم!!!

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 14:24 - دوشنبه هشتم دی 1393

سونامی سرطان در کشور نداریم!!! 
نتیجه گیری با خودتان!!! 
دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یک اینفوگرافی میزان شیوع سرطان در ایران را بررسی کرده است.
این اینفوگرافی که توسط  بهروز مظلومی فر و مریم سلیمی تهیه شده و  دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتشرکرده است 

در ابتدای این اینفوگرافی آمده است : دکتر سیدحسن هاشمی در بازدید از خراسان جنوبی اعلام کرد: آمار سرطان در ايران ۵ برابر كمتر از كشورهاي پيشرفته است.

بر اساس گفته وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مراجعه ای کوتاه به سایت رسمی سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه می رسیم که برخی از اطلاع رسانی هایی که از سوی بعضی از افراد غیر متخصص در خصوص شیوع بالای سرطان در کشورمان انجام می شود و همچنین تیترهای عجیبی همچون "سونامی سرطان ایران را فراگرفته " کاملا نادرست است.

در این عکس ها اینفوگرافی زیر را مشاهده کنید:

منبع: مهر

دسته بندی :


 

Body condition scoring of sheep and goats

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 23:42 - دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393

Body condition scoring of sheep and goats

 

By John Suiter, Research Officer, Sheep Industries Branch, South Perth

Summary

Condition scoring can be used to assess feed needs and to judge the carcase finish required by the buyer. The scoring techniques are described.


The condition and nutritional status of livestock can be measured by liveweight change and body condition scoring. Liveweight change, using liveweight scales, is the most accurate way of measuring the condition of livestock except during late pregnancy or when gut-fill varies between each weighing ?- see Farmnote No. 91/91 'Sheep weighing - why, which, when and with what!' (Agdex 430/26). At these times, condition scoring is a useful, additional method to liveweight change.

Where liveweight scales are not available, condition scoring is the best alternative. Visual appraisal is unreliable and is easily confused by gut-fill, length of fleece and pregnancy.

Condition scoring can be used:

  • to assess whether more feed is needed to maintain or increase condition and liveweight; and
  • in meat production systems where a particular carcase finish is desired by the consumer.

Carcase finish is assessed as a fat score which is directly related to the condition score of the live animal - carcase fat score 3 is equivalent to condition score 3. In both the sheep and goat meat industries body condition scores of 2 to 3 are desirable (well finished but not fat). Condition score 1 animals are unfinished; that is, muscle development is poor, while animals in condition scores 4 and 5 are overfat and unacceptable to all known markets.

Use of condition scoring

The condition scoring system was developed for sheep, but it can also be used with goats. Condition score 5 (very fat), which is occasionally seen in sheep, is rarely seen in goats.

f06994a1.gif
Figure 1. Sheep cross-section at the 13th rib - condition score 2.

f06994b.gif
Figure 2. Sheep cross-section at the 13th rib - condition score 2

Condition scoring is done by feel. Accuracy improves with practice. When feeding for survival or for maintenance of body condition during periods of feed shortage, the livestock should be maintained at a condition score of 2. Below condition score 2, wool production in sheep is likely to be affected, with the development of tender fleeces. At condition score 1 or below the animal is emaciated and its long term production may be reduced. In the breeding ewe or doe, condition scores near 3 are desirable. Lower scores will result in less lambs or kids being born, lower birth weights and thus lower survival rates.

How to condition score

Condition score is independent of body size. Animals of Capretto goat size (small lambs) and of shipper wether size can have the same body condition score. Condition score measures the amount of soft tissue (meat and fat) over the bones of the animal ?- not of the size of the animal.

The animal should be standing in a relaxed position. It should not be tense, crushed by other animals or held in a crush. If the animal is tense it is not possible to feel the short ribs and get an accurate condition score.

Locate the last rib (the 13th). Using the balls of the fingers and thumb, try to feel the backbone with the thumb and the end of the short ribs with the finger tips immediately behind the last rib.

Feel the muscle and fat cover around the ends of the short ribs and over the backbone. Feel the fullness of the eye muscle ?- see diagram.

The degree of roundness of the ends of the bones, the amount of tissue between the bones and the fullness of the eye muscle determines the condition or finish of the animal ?- the condition score.

The condition scores

Score 0 - the animal is emaciated, in extremely poor condition and very weak (near death). The animal has no fat cover, the surface of the eye muscle feels hollow when the thumbs is run down from the backbone to the end of the short ribs and there is little tissue between the spinal processes of the backbone or short ribs.

Condition scores 1 to 5

Descriptions

Score Backbone Short ribs Eye muscle
1 Prominent and sharp Ends are sharp and easy to press between, over and around Thin, the surface tending to feel hollow
2 Prominent but smooth Smooth well-rounded ends ?- can feel between, over and around each smoothly Reasonable depth with the surface tending to feel flat
3 Can be felt but smooth and rounded Ends are smooth and well covered ?- firm pressure necessary to feel under and between short ribs Full and rounded
4 Detectable with pressure on the thumb Individual short ribs can only be felt with firm pressure Full with a covering layer of fat
5 Can be felt with firm pressure Cannot be felt even with firm pressure Muscle cannot be felt due to a thick layer of fat

Illustrations of carcases and cross-sections at the 13th rib

f06994c.gif
Score 1 - 13th rib

f06994d.gif
Score 1 - 13th rib carcase

f06994e.gif
Score 2 - 13th rib

f06994f.gif
Score - 2 13th rib carcase

f06994g.gif
Score 3 - 13th rib

f06994h.gif
Score 3 - 13th rib carcase

f06994i.gif
Score 4 - 13th rib

f06994j.gif
Score 4 - 13th rib carcase

f06994k.gif
Score 5 - 13th rib

f06994l.gif

 

 

BCS 1

BCS 2

 

BCS 3

BCS 4

BCS 5

 

Photos used with permission from the Meat Goat Production Handbook, Langston University, 2007.

 

BCS 1

BCS 2

 

 

 

BCS 3

BCS 4

BCS 5

 

Photos used with permission from Body Condition Scores in Goats taken from the Meat Goat Production Handbook, Langston University, 2007.

 

BCS 1

BCS 2

 

 

BCS 3

BCS 4

BCS 5

 

Photos used with permission from the Meat Goat Production Handbook, Langston University, 2007.

 

 

فایل pdf

http://www.sevenhillstallarook.com.au/media/user/file/condition%20scoring.pdf


دسته بندی :


 

نقش تعادل انرژی در تولید مثل

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 17:36 - دوشنبه هفدهم آذر 1393

نقش تعادل انرژی در تولید مثل

 

 

انرژی مصرفی می‌تواند یکی از مهمترین عوامل تغذیه‌ای موثر بر تولید گاوهای شیری باشد.

 

 

انرژی مصرفی ناکافی در تلیسه‌ها و گاوها در ابتدای شیردهی‏، عملکرد تولید مثلی را کاهش می‌دهد. مصرف انرژی بیش از حد در اواخر دوره شیردهی و در دوره خشکی نیز می‌تواند مشکلات چاقی گاو را ایجاد کند که خود موجب کاهش بازده تولید مثلی آن‌ها در دوره شیردهی بعدی می‌شود.

زمانی که تلیسه‌ها با مقادیر ناکافی انرژی تغذیه شوند، دیرتر به سن بلوغ جنسی می‌رسند و چنانچه جیره‌هایی که دارای کمبود انرژی هستند به تلیسه‌هایی که دوره‌های فحلی طبیعی را شروع کرده‌اند‏، خورانده شود ممکن است موجب توقف دوره فحلی طبیعی آن‌ها شود.

 

 

گاوهای شیرده پرتولید نیز در ابتدای دوره بعد از زایمان ناتوان از مصرف غذای کافی به منظور تامین نیازهای انرژی برای تولید شیر هستند. وقتی که مواد غذایی مصرفی نتوانند نیازهای غذایی افزایش یافته برای تولید شیر را مرتفع سازند تعادل منفی انرژی اتفاق می‌افتد در این شرایط نیازهای انرژی به طور ناقص و از طریق متابولیسم ذخایر بدن مرتفع می‌شود که این امر نیز به نوبه خود منجر به کاهش وزن بدن و شرایط ضعیف بدنی می‌گردد. متابولیسم بیش از حد ذخایر بدن با تصفیه چربی کبدی بعد از زایمان و کاهش عملکرد تولید مثلی در گاوهای شیری پر تولید همراه می‌باشد. البته میزان و مدت زمان تعادل منفی انرژی در طول ابتدای دوره شیردهی بیشتر به غذای مصرفی تا به تولید شیر بستگی دارد. مکانیسم‌هایی که همراه با غذای مصرفی ناکافی بعد از زایمان و در نتیجه آن تعادل منفی انرژی تولید مثل را متاثر می‌سازند‏ هنوز به طور کامل شناخته نشده‌اند. با این وجود برخی احتمالات وجود دارد که رابطه آنتاگونیستی بین متابولیسم بعد از زایمان و عملکرد تولید مثلی را روشن می‌سازند.

 

 

هورمون لوتئولیز کننده (LH) یک هورمون مهم و حیاتی است که به منظور دوباره برقرار سازی فعالیت تخمدان‏، رشد نهایی و بلوغ فولیکول‌های تخمدانی، تخمک‌گذاری و ترشح تخمدانی پروژسترون مورد نیاز می‌باشد.

کمبود انرژی شدید ممکن است الگوی ترشح  LH را تغییر دهد و در نتیجه توسعه فولیکولی و تخمک‌گذاری را به تعویق بیندازد.

 

تعادل منفی انرژی در ابتدای دوره بعد از زایمان ممکن است که به باروری پایین همراه با اثر گذاری منفی روی کیفیت فولیکول‌های تخمدان در طول دوره تولید مثلی منجر شود.

 

به طور کلی هر فولیکول تقریباَ 70 روز نیاز دارد تا کامل شود و به صورت فولیکول قبل از تخمک‌گذاری آماده گردد فولیکول‌هایی که با چنین شرایط نامطلوب انرژی روبرو می‌شوند (تعادل منفی انرژی شدید در دوره ابتدایی بعد از زایمان) در این مدت زمان تعیین شده 70 روزه آمادگی انجام وظایف خود را پیدا نمی‌کنند.

 

گزارش شده است که فولیکول‌های در حال رشد در گاوهایی که کاهش شدید وزن را در طول 3 تا 5 هفته بعداز زایمان به خود دیده‌اند، فولیکول‌های معیوبی هستند که در طول دوره تولید مثلی و پس از تخمک‌گذاری ترشح پروژسترون را کاهش داده و باروری پایینی را ایجاد می‌کنند.

 

 

براساس مطالب بالا مشخص می‌شود که تولید شیر، کمبود انرژی شدید و از دست دادن شرایط بدنی با فاصله اولین تخمک‌گذاری همبستگی و با نسبت آبستنی به اولین سرویس، همبستگی منفی دارد.

 

 

به این ترتیب که برای گاوها برای تولید بالا مدت زمان طولانی‌تری برای اولین تخمک‌گذاری بعد از زایمان لازم است. همچنین نسبت آبستنی به اولین سرویس و در کل باروری در گاوهای پرتولید پایین‌تر است. بنابراین استراتژی‌های تغذیه‌ای که شروع تخمک‌گذاری بعد از زایمان را تسریع می‌بخشند، می‌تواند بر عملکرد تولید مثلی اثر مثبتی داشته باشد.

 

 

به طور کلی برای کاهش شرایط بدنی از دست رفته و همچنین کاهش شدت تعادل منفی انرژی بعد از زایمان به منظور افزایش باروری راه‌های متعددی وجود دارد.

دو راه راسیدن به حداکثر تراکم انرژی در جیره غذایی گاوهای شیری در ابتدای شیردهی‏، عبارتند از:

1- افزایش میزان کربوهیدرات غیر سلولزی جیره، مثل ذرت با رطوبت بالا

2- اضافه کردن چربی به عنوان مثال دانه کتان یا چربی عبوری و افزایش کربوهیدرات غیر سلولزی جیره که می‌تواند از طریق کاهش نسبت علوفه به کنسانتره و یا به وسیله تغذیه با غلات بیشتر حاصل شود.

 

منابع:

http://www.uwex.edu/ces/dairyrepro/documents/pptexNutritionRepro.pdf

http://txanc.org/wp-content/uploads/2011/08/Santos-manuscript-final-2007.pdf

جهت اطلاعات تکمیلی این دو رفرنس را مطالعه نمایید.

 

 

 

 

 


دسته بندی :


 

ایستاده ام چو شمع، مترسان ز آتشم

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 22:54 - شنبه پانزدهم آذر 1393

 

ایستاده ام چو شمع، مترسان ز آتشم

 

واژه دانشجو، به اندازه کرامت و تقدسش، وسیع و پردامنه است. آن قدر پر افق که هرگاه به هر سوی کرانه اش انگشتی اشاره بریم، نسیمی تازه از معنا می یابیم. دانشجویی یک مقطع نیست. دانشجویی تنها عنوانی برای ورود به یک طبقه اجتماعی در جامعه نیست. دانشجویی زمان برنمی دارد.  دانشجو نمی میرد.

 

 متاسفانه ما به دنیای کوچک خود قانع‌ مانده‌ایم و در تلاش برای کشف معمای هستی، در میانه‌ی دو قطب تعصب و خرافه، همچون آونگی ناپایدار، نوسان می‌کنیم…

 

 

 

دکتر علی شریعتی، در توصیف سه شهید دانشجوی رویداد 16 آذر 1332 می نویسد: «اگر اجباری که به زنده ماندن دارم،نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می زدم؛ همان جایی که 22 سال پیش، «آذر»مان در آتش بیداد سوخت. او را در پیش پای «نیکسون» قربانی کردند. این سه یار دبستانی که هنوز مدرسه را ترک نگفته اند، هنوز از تحصیلشان فراغت نیافته اند، نخواستند ـ همچون دیگران ـ کوپن نانی بگیرند و از پشت میز دانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خویش فرو برند. از آن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند، اما این سه تن ماندند تا هر که را می آید، بیاموزند، هر که را می رود، سفارش کنند. آنها هرگز نمی روند، همیشه خواهند ماند، آنها «شهید»ند. این «سه قطره خون» که بر چهره دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است. کاشکی می توانستم این سه آذر اهورایی را با تن خاکستر شده ام بپوشانم، اما نه، باید زنده بمانم و این سه آتش را در سینه نگاه دارم».

 

روز دانشجو رو به جامعه دانشجوی کشور تبریک میگم. امیدوارم شاهد روزهای بهتری باشیم!

 


دسته بندی :


 

آخرین مطالب

» مروری بر کاربرد محدودیت خوراکی در دستکاری رشد جوجه‌های گوشتی ( جمعه سوم بهمن 1393 )
» دکتر مرادعلی زهری استاد برجسته طیور و رییس سابق دانشکده دامپزشکی درگذشت ( سه شنبه سی ام دی 1393 )
» مروری بر هضم و جذب چربی در نشخوارکنندگان و تک معده ای ها ( سه شنبه بیست و سوم دی 1393 )
» لشکر بیکاران ( شنبه بیستم دی 1393 )
» حركات شكمبه ( جمعه نوزدهم دی 1393 )
» 10 خبر برتر پزشکی جهان در سال ( سه شنبه شانزدهم دی 1393 )
» سونامی سرطان در کشور نداریم!!! ( دوشنبه هشتم دی 1393 )
» Body condition scoring of sheep and goats ( دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393 )
» نقش تعادل انرژی در تولید مثل ( دوشنبه هفدهم آذر 1393 )
» ایستاده ام چو شمع، مترسان ز آتشم ( شنبه پانزدهم آذر 1393 )
» کاربرد بیوانفورماتیک در مطالعات زیست مولکولی ( سه شنبه یازدهم آذر 1393 )
» علم ( یکشنبه نهم آذر 1393 )