پایگاه ارشد علوم دامی

فردا هم تموم میشه نگران نباشید

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 20:33 - پنجشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۳

 

سلام به همه دوستانی که فردا امتحان دارند

آرزوی موفقیت داریم واسشون

زیاد نگران نباشید - خیلی با هم فرقی ندارن کارشناسی، ارشد، دکتری

 


دسته بندی :


 

پژوهش های تولید مثلی گاوهای هلشتاین در ایران

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 13:12 - پنجشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۳

پژوهش های تولید مثلی گاوهای هلشتاین در ایران
 

در این پست  مقاله ای با عنوان "پژوهش های تولید مثلی گاوهای هلشتاین در ایران و چشم انداز آینده " قرار داده شده است که در دومین همایش ملی انجمن هلشتاین ایران (خرداد 1389) چاپ شده است. نگارندگان مقاله محمد جواد ضمیری، بابک عارف نژاد و محمد سعید صالحی می باشند. 

هدف مقاله نگاهی به پژوهش های تولید مثلی انجام شده درباره گاوهای شیری در سه دهه گذشته است.

69 مقاله برای نگارش این مقاله مورد  مطالعه و استفاده قرار گرفته است.

مطالعه این مقاله می تواند زمینه های پژوهشی مورد علاقه محققان ایرانی را نیز برایتان روشن سازد.

 
مقاله مروری حاضر در 12 صفحه تهیه شده است و حاوی مطالب زیر می باشد
 
 

1. مقدمه
2. گاو نر
3.چرخه فحلی و همزمان سازی تخمکریزی
4 .سوپراوولاسیون، لقاح اووسیت، کشت رویان، انتقال رویان
5.آبستنی و باروری
6.تشخیص آبستنی
7.بررسی های میدانی شاخص های تولید مثلی وباروری
8.تغذیه و تولید مثل
9.ژنتیک و تولید مثل
10. نتیجه گیری

 

 

 

دوستان عزیز برای دانلود فایل می توانید با پرداخت اینترنتی مبلغ مورد نظر رمز دانلود را از طریق پیامک یا ایمیل دریافت نمایید.
 


هزینه ی این فایل 2000 تومان                        راهنمای خرید ( حتما خوانده شود)

پرداخت کنید

دانلود کنید

 

دسته بندی :


 

13+15 / 13-15

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 18:43 - سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳

 

13 اسفند

 

 

زادگاه و تاریخ تولد هیچکس در هیچ نقشه و تقویمی نیست
چرا که انسان ها .... هرلحظه
در تپش قلب کسانی که دوستشان دارند ...متولد میشوند.!!!

 

 

 

 


دسته بندی :


 

معامله بر سر تنها ذخیره ژنتیکی صنعت طیور کشور

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 10:14 - سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳

 

معامله بر سر تنها ذخیره ژنتیکی صنعت طیور کشور

 

پس از انتشار خبری مبنی بر منتفی شدن واگذاری «مجتمع پرورش مرغ لاین بابل کنار» به بخش خصوصی، آن هم به دلیل احتمال وارد آمدن آسیب جدی به این مجمتع،  تحریریه بخش دام و طیور ماهنامه «دام، کشت و صنعت»،  مطلب زیر را نمایه کردند که به دلیل توجهات بیشتر به این موضوع توسط سایت پایگاه ارشد علوم دامی نیز به اشتراک گذاشته می شود

به گزارش ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی پس از بازدید از این مجتمع پرورشی، اظهار داشته: این مجتمع همچنان در حوزه وزارت جهاد کشاورزی و بخش دولتی باقی خواهد ماند و بر ظرفیت صادراتی تولید گوشت مرغ، تخم‌مرغ و جوجه یکروزه این مجمتع تأکید نموده است.

طبق تحقیق و بررسی تحریریه بخش دام و طیور ماهنامه از مراکز مطلع در مورد «مجتمع پرورش مرغ لاین بابل کنار»، لازم می‌دانیم با ارائه تاریخچه‌ای کوتاه از مرغ لاین در ایران به بررسی دلایل واگذاری این مجتمع به بخش خصوصی بپردازیم.

ابتدا باید گفت سابقه‌ی اندیشه‌ی خودکفایی کامل در بخش تولید جوجه یکروزه مقاطع مختلف تولیدی صنعت طیور و در اختیار داشتن مرغ لاین در کشور، به بیش از ۳۰ سال پیش باز می‌گردد. در طول این سال‌ها کار عملی با تعدادی طیور- که لاین داخلی خوانده می‌شوند- در جریان بوده و ضمناً مجتمع عظیمی برای این منظور در دل جنگل‌های شمال کشور احداث شده است. البته اولین جرقه خودکفایی در تولید جوجه یکروزه گوشتی در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، از مزرعه کدخدا در جاده بوئین‌زهرا شروع شد. با توجه به اینکه در اختیار داشتن منشاء اصلی جوجه‌های تجاری، که همان مرغ لاین هستند، افتخاری برای یک کشور و حکومت تلقی می‌شود، اشتیاق در دست داشتن یکی از کلیدهای حل مشکلات صنعت طیور، شور و شعف همه را برانگیخت. بر همین اساس «مجتمع پرورش مرغ لاین بابل کنار» در زمینی به مساحت هزار و ۲۰۰ هکتار در میان انبوه جنگل‌های شمال کشور پس از گذشت ۱۰ سال احداث شد.

مرغ‌های لاین ابتدا از شرکت‌ هلندی «یوری برید» خریداری شد و می‌توان گفت آرین امروز ایرانی شده آمیخته هایبرو است.

به هر حال این پروژه، به تنهاترین طرح وسیع و عظیم‌ مرغ لاین ایران بدل گردید و تاکنون با افت و خیزهای فراوان، سرپا باقی مانده است. با توجه به اهمیت دو رویکرد اساسی در تولید لاین در صنعت طیور، مبنی بر اینکه آمیخته‌گری در تولید گوشت مرغ اثر بسزایی دارد و استفاده از آمیخته‌های اختصاصی گوشتی، تنها راه رسیدن به اهداف تولید است، وجود لاین‌های خالص جوجه‌های گوشتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

با در نظر گرفتن اینکه طرح پرورش مرغ لاین بابل کنار می‌توانست در آینده صنعت طیور گوشتی کشور نقش بسیار بسزایی داشته باشد می‌بایست از همان ابتدا مسائلی مانند مشکلات تطبیق تولیدات با مزارع اجداد و مادر موجود، چگونگی صرفه‌جویی ارزی، تکنولوژی این صنعت در جهان، مشکل تک‌نژادی و ارتقاء دانش فنی در این زمینه مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد. با توجه به مسائل فوق‌ و بی‌توجهی به بررسی چنین مسائلی، پس از تقریباً یک دهه از احداث این مجتمع، دیگر اجداد داخلی جوابگوی نیاز پرورش‌دهندگان نبود و کم‌کم اجداد وارداتی جای اجداد داخلی را گرفت؛ مانند راس، هوبارد، آربرکارز و از آن زمان لاین داخلی نیز تقریباً به صورت نیمه تعطیل در آمد. اما با توجه به نقش استراتژیک حفظ ذخیره ژنتیکی داخل کشور، دولت در حفظ این مجمتع اصرار داشت و هر از گاهی، گله‌ای از نژاد ایرانی شده هایبرو با نام آرین در این مجتمع نگهداری می‌شد. هر چند پس از همخونی‌های مکرر تا به امروز دیگر می‌توان گفت ارزش ژنتیکی بالایی ندارد.

امروزه تقریباً نیاز ۲۵۰ هزار قطعه‌ای اجداد، از خارج کشور تأمین می‌شود.

با توجه به این تعداد، این پرسش بوجود می‌آید که فقط برای تأمین این تعداد اجداد، تشکیلات مرغ لاین، با صرف هزینه‌های گزاف، باید همچنان باقی بماند یا اینکه برای حفظ و داشتن صرفه اقتصادی به بازار بسیار بزرگ‌تری نیاز دارد؟

این مشکل که اساساً به دلیل عدم تطبیق ظرفیت مزارع مرغ اجداد کشور با طرح لاین بابل کنار مطرح است در تضاد بنیادی با معیارهای پرورش مرغ اجداد قرار دارد چرا که مزارع مرغ مادر، به‌خصوص مزارع بزرگ‌ آنها، از این عدم تطابق بی‌نصیب نخواهد ماند.

هر چند تاکنون مقایسه‌های متعددی بین تولیدات لاین داخلی و تولیدات حاصل از مرغ اجداد وارداتی صورت گرفته که نشان‌دهنده برخی برتری‌ها و بعضی کمبودها بوده است. نگرانی‌های دیگری، مانند بروز و اشاعه بیماری‌ها، حفظ «مرغ لاین بابل کنار» را تهدید می‌کند به طوری که در صورت بروز بیماری‌ها در واقع می‌بایست طرح لاین را تمام‌شده تلقی کرد. این در حالیست که شرکت‌های خارجی صاحب این تکنولوژی به دلیل رعایت امنیت بیولوژیک در چندین مکان و حتی در چندین کشور، به نگهداری لاین‌های خود می‌پردازند تا در صورت بروز اتفاقی در یک نقطه، آسیب‌پذیری را به حداقل برسانند.

در هر زمینه خودکفایی یکسونگری، عملی به غایت اشتباه است.

وابستگی کشور به منابع وارداتی در صنعت طیور در درجه اول، به واسطه تأمین نهاده‌های خوراکی اهمیت پیدا می‌کند. به طوری که مهم‌ترین نهاده‌های خوراک صنعت پرورش طیور در زمره نهاده‌های وارداتی قرار می‌گیرند و با توجه به شرایط اقتصادی و ارزی کشور، بازار تأمین این نهاده‌ها با نوسانات زیادی روبروست. در حالیکه تمامی رده‌های پرورش طیور از مرغ لاین تا جوجه گوشتی به آن وابسته هستند و به همین دلیل صدمات جبران‌ناپذیری را از نوسانات این بازار متحمل می‌شوند.

در حال حاضر تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی دارای مراکز اصلاح نژاد طیور یا بانک ژن و مرغ‌های لاین باقی مانده‌اند. با توجه به امکانات شرایط تحقیقی و تأمین بهترین شرایط پرورش، این شرکت‌ها باز هم در بازار رقابتی گسترده‌ای قرار می‌گیرند که شرکت‌های ضعیف‌تر ناچار از این بازار حذف می‌شوند. با نگاهی عمیق‌تر به پروژه‌های پرورش در کشورهای پیشرفته صاحب این صنعت می‌توان به سادگی فهمید که کار مقعطی و بدون برنامه‌ریزی مدّون اقتصادی و تولیدی و عدم توجه به پیشرفت‌های تکنیکی، حیات این پروژه‌ها را تهدید می‌کند و می‌توان گفت سیستم‌های دولتی جوابگوی این گونه عملیات تحقیقی و تولیدی نیستند.

اگر سیاست‌ها بر مبنای تحویل جوجه اجداد از طرح لاین به تمامی واحدهای پرورش مرغ اجداد کشور صورت گرفته باشد مجدداً باتک نژادی مزارع پرورش طیور روبرو خواهیم بود و می‌توان پیش‌بینی کرد که برنامه‌ریزی‌های هدایت‌ بخش خصوصی در جهت پرورش مرغ اجداد نیز با رکود مواجه گردد. و این مهم که مسئولین صنعت طیور کشور باتک نژادی شدن درباره مزارع پرورش طیور گوشتی موافق نیستند مسئله‌ساز خواهد شد.

هر چند با دقت به مسائلی مانند بهداشت، پرورش و انحطاط ژنتیکی- که به عنوان عوامل محدودکننده شناخته می‌شوند- و دیگر عوامل مانع شونده، شاید مرغ لاین را نمی‌توان برای کشورهایی نظیر ما توصیه نمود. با توجه به میزان معین مصرف گوشت مرغ در جهان، تولید این گونه پرندگان مقوله‌ای است که می‌باید مبانی و محاسبات اقتصادی و استراتژیک، اساس تصمیم‌گیری آن قرار گیرد به طوری که اکنون، بسیاری از کشورها مانند ژاپن دیگر در پرورش مرغ لاین سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. کشورهای صاحب این پرندگان ارزشمند از طریق متخصصین کارآزموده و مدیریت قوی، این لاین‌ها را بوجود آورده‌اند. این در حالیست که کشور ما هر ساله خسارت‌های زیادی از سوء مدیریت، شرایط اقتصادی و ارزی و نوسانات بازار تأمین نهاده‌ها متحمل می‌شود.

با توجه به تجارت متعدد سایر کشورها، طرح مرغ لاین با در نظر گرفتن تمهیداتی به بخش خصوصی واگذار شده است و با در نظر گرفتن دلایل متعددی مبنی بر رد مدیریت دولتی واحدهای مرغ لاین انتظار دارند که با واگذاری «مجتمع مرغ لاین بابل کنار»، به بخش خصوصی بتوان آینده‌ای روشن برای پرورش مرغ لاین در کشور متصور شد. نه اینکه با وضعیت امروز «مجتمع پرورش مرغ لاین بابل کنار» بتوان از حفظ چند هزار هکتار جنگل به دلیل قرار گرفتن در محدوده این مجتمع به عنوان بهترین مزیت وجودی آن یاد کرد!


دسته بندی :


 

تحقيقات اخير در ارتباط با اثرات تركيبات فايتوژنيك

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 12:1 - دوشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۳

تحقيقات اخير در ارتباط با اثرات تركيبات فايتوژنيك 
 

در این پست  مقاله ای با عنوان "تحقيقات اخير در ارتباط با اثرات تركيبات فايتوژنيك در بهبود قابليت هضم و مكانيسمهاي ضدالتهابي" قرار داده شده است که گردآوری و ترجمه ای  از منابع در دسترس در رابطه با گیاهان و اثرات آن ها در جیره می باشد.

 

 
مقاله مروری حاضر در 5 صفحه تهیه شده است و حاوی مطالب زیر می باشد
 
 

1. مقدمه
2. فايتوژنيك ها
3.فرموله كردن افزودنيهاي فايتوژنيكي
4 .اهميت عطر و طعم
5.روش عمل
6.بهبود قابليت هضم - بهينه سازي بهره وري
7.تركيبات فايتوژنيك ميتوانند باعث مهار التهاب سلولي شوند.
8. ده گياهان دارويي برتر در ايالات متحده آمريكا و اروپا
9.نتیجه ­گیری

 

 

 
دوستان عزیز برای دانلود فایل می توانید با پرداخت اینترنتی مبلغ مورد نظر رمز دانلود را از طریق پیامک یا ایمیل دریافت نمایید.
 


هزینه ی این فایل 2000 تومان                        راهنمای خرید ( حتما خوانده شود)

پرداخت کنید

دانلود کنید

 

 

همچنین   مقاله ای با عنوان "Newly emerging feed additives" قرار داده شده است که این مقاله نیز گردآوری از مطالعات صورت گرفته در رابطه با گیاهان و معرفی ترکیات جدید می باشد.

 

مقاله مروری حاضر در 7 صفحه تهیه شده است و حاوی مطالب زیر می باشد
 
 

1. مقدمه
2. استفاده از افزودنی های خوراک در صنعت طیور
3.علل عمده تولید و نیاز به مصرف افزودنی های نوپدید
4 .انواع افزودنی های نوپدید
5.خنثی کننده های مایکوتوکسین ها
6.اثرات سوء مایکوتوکسین در طیور
7.پروبیوتیک و پری بیوتیک ها
8. اسید های آلی
9. آنزیم ها
10.نتیجه ­گیری
 
 

پرداخت کنید

 
هزینه ی این فایل 1500تومان                        راهنمای خرید ( حتما خوانده شود)

دانلود کنید

 
 
 
 اطلاعات تکمیلی نیز در پست های قبلی(19 خرداد 93) سایت نمایه شده است و می توانید استفاده نمایید
 
 
 
 

دسته بندی :


 

یافته های جدید در رابطه با ترکیبات زیست فعال شیر

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 21:22 - شنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۳

یافته های جدید در رابطه با ترکیبات زیست  فعال شیر
 

در این پست  مقاله ای با عنوان "یافته های جدید در رابطه با ترکیبات زیست  فعال شیر" قرار داده شده است که گردآوری و ترجمه ای  از منابع در دسترس در رابطه ترکیبات بیواکتیو شیر و اثرات آن ها  می باشد.

 
مقاله مروری حاضر در 8 صفحه تهیه شده است و حاوی مطالب زیر می باشد
 
 

1. چکیده
2. مقدمه
3.اهميت پپتيدهاي زیست فعال
4 .پپتیدهای ضد باکتریایی جدید
5.دیفنسین­ ها و کاتلسیدین­ ها
6.پپتیدهای ضد فشار خون
7.فسفوپپتیدازهای کازئین
8.پپتیدهای اوپیوئیدی
9.نتیجه ­گیری

 

 

 
دوستان عزیز برای دانلود فایل می توانید با پرداخت اینترنتی مبلغ مورد نظر رمز دانلود را از طریق پیامک یا ایمیل دریافت نمایید.
 


هزینه ی این فایل 2000 تومان                        راهنمای خرید ( حتما خوانده شود)

پرداخت کنید

دانلود کنید

 
 

دسته بندی :


 

فقدان مرکز ثقل پاشنه آشیل صنعت دامپروری

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 19:2 - جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳

فقدان مرکز ثقل پاشنه آشیل صنعت دامپروری

 

مشكل اساسى گذشته و حال صنعت دامپرورى كشور و افراد مرتبط با آنكه طيف گسترده اى از شاغلان و فعالان مستقيم و غير مستقيم اين حوزه و نيز آحاد مصرف كنندگان و مسئولين ذيربط را در بر مى گيرد عدم وجود نقطه ثقل براى ايجاد تعادل در نظام عرضه و تقاضا و توليد محصولات و فرآورده هاى دامى وپروتئينى محسوب مى شود.

به اعتقاد كار شناسان طى ساليان اخير همواره اتخاذ تصميمات بى هدف، مقطعى و آنى ضربات و خسارات جبران ناپذيرى بر صنعت دامپرورى كشور كه پس از نفت بيشترين سرمايه گذارى مولد كشور را به خود اختصاص داده است وارد ساخته و در همين راستا زندگى و معيشت ميليون ها نفر افراد شاغل در اين عرصه را دستخوش ناملايمات و دشوارى هايى نموده است.

 

متاسفانه

مسئولين ذيربط دولتى به ندرت ديده شده كه پاى مسئوليت خويش و پذيرش عواقب تصميمات ناصحيح اتخاذ شده، ايستاده و نتايج حاصله را به دوش زمين و زمان و دشمنان و... نينداخته باشند و در اين بين اين توليد كنندگان و مصرف كنندگان بوده اند كه همواره تاوان خطاهاى محاسباتى صورت گرفته از سوى سازمان ها و دستگاههاى دولتى و آيين نامه ها و بخش نامه هاى غير كار شناسى آنان را از جيب خود پرداخته اند.

 

در واقع

ريشه اصلى اين ناملايمات و كاستى ها در اتخاذ تصميمات صحيح و به موقع، در فقدان برنامه اى جامع و بلند مدت براى زير بخش دامپرورى كشور نهفته است و از اين خلا بار ها و بار ها توليد كنندگان و مصرف كنندگان گزيده شده اند.

 

به عنوان مثال

در خصوص تامين نياز كشور به گوشت قرمز از يك سو گفته مى شود كه امكان توليد و تامين گوشت مورد نياز مردم با ظرفيت هاى موجود پرواربندان وجود دارد و كل نياز كشور به واردات گوشت سالانه حدود 50 تا 60 هزار تن آن هم براى مصارف صنعتى اعلام مى گردد و از سويى ديگر چندين برابر اين ميزان تنها ظرف مدت چند ماه از سوى شركت هاى دولتى و خصوص از كشورهاى اروپايى، آمريكايى و آسيايى وارد كشور مى شود و اين حجم جداى از ميزان واردات غير قانونى و قانونى واردات دام زنده از مرزهاى شرقى و شمال شرقى كشوراست كه آمار و ميزان آن نامعلوم مى باشد.

 

پيامد اين اقدامات، انباشته شدن دام هاى سبك و سنگين پروارشده پروار بندان و كاهش مصنوعى قيمت گوشت قرمز و زيان هنگفت دامداران بوده

وصد البته

تصميم و راه حل آسان، آنى و تكرارى دولت و مسئولين آزاد سازى صادرات دام زنده از كشور براى جلوگيرى از زيان وارده بيشتر به دامداران و توليدكنندگان اتخاذ مى گردد.

 

 

و به تبع آن

با آزاد سازى صادرات و عدم وجود برنامه دقيق و كار شناس در اين زمينه، سود جويان زمزمه هاى كمبود توليد گوشت داخلى را در بوق و كرنا كرده و دلالان و واسطه ها به بهانه قيمت هاى صادراتى دام افزايش قيمت گوشت را رقم مى زنند، بى آنكه از اين رهگذر سودى عايد توليد كننده شده باشد و در اين كنش و واكنش ها اقدام منفعلانه مسئولين، دادن مجوز براى واردات حجم بيشترى گوشت قرمز اين بار براى حمايت از مصرف كنندگان و مردم است.

 

 

و با كمال تاسف

اين سناريوى تكرارى طى ساليان اخير مدام جريان داشته و تكرار شده است كه حاصل آن چيزى جز كسب سودهاى سرشار و باد آورده براى عده اى قليل از واردكنندگان گوشت قرمز و صادر كنندگان دام زنده و تحمل زيان و خسارت هاى جبران ناپذير از سوى توليدكنندگان و آحاد مردم به همراه نداشته است.

 

به هر شكل

لازم و بديهى به نظر مى رسد كه دولت محترم و مسئولين امر در حوزه حساس و پرريسك كشاورزى و دامپرورى دست از سياست آزمون و خطا برداشته و با درك صحيح از واقعيات اين بخش و ظرفيت ها و پتانسيل هاى توليد و مصرف، تصميمات ريشه اى و برنامه ها و سياست هاى بلند مدتى را با همكارى و مشاركت توليد كنندگان، دامداران و بهره برداران به مرحله اجرا و عمل در آورند و از اعمال سياست هاى مقطعى و بى هدف كه به صورت مسكن هاى زود گذر عمل مى كنند پرهيز نمايند.

 

با رصد نمودن

آنچه كه طى ساليان اخير در حوزه توليد، عرضه و تجارت محصولات كشاورزى على الخصوص توليدات دامى و پروتئينى رخ داده به خوبى مشخص مى شود در صورت ايجاد نقطه تعادل و مركز ثقل تصميم گيرى و تصميم سازى با محوريت توليد كنندگان و دامداران كشور و واگذارى مسئوليت ها در حوزه صادرات و واردات دام و محصولات پروتئينى چون گوشت قرمز و همچنين تنظيم بازار نهاده ها از يك سو دست افراد قليل سود جو كه با استفاده از رانت، يك شبه صاحب ثروت هاى افسانه اى شده اند كوتاه شده و سود حاصل از فعاليت هاى بازرگانى و تجارى بدست آمده از محل صادرات و واردات محصولات و نهاده هاى صنعت دامپرورى كشور به توليد كنندگان اين حوزه باز خواهد گشت و اين موضوع به صورت مستقيم و غير مستقيم موجب كاهش هزينه هاى توليد كنندگان، افزايش بهره ورى و توان رقابت پذيرى آنان در توليد محصولات دامى براى صادرات خواهد شد.

 

در خاتمه مجدداً ياد آور مى شويم كه

توليد گوشت قرمز، شير و محصولات لبنى مورد نياز جامعه و حتى دستايى به اهداف بلند مدت صادراتى در اين حوزه باتوجه به ظرفيت هاى ايجاد شده صنعت دامپرورى كشور امرى محتوم و كاملاً قابل حصول بوده و در صورت حمايت وپشتيبانى دولت از توليد كنندگان اين عرصه در اجراى برنامه هاى بلند مدت و جامع با همكارى و مشاركت جدى اتحاديه ها و تشكل هاى دامداران كشور اين مهم طى برنامه اى 3 تا 5 ساله قابل دسترس خواهد بود. بخدا مى توانيم كافى است باور داشته باشيم حيف است مملكت عزيزمان را با اين همه نعمت دست كم بگيريم اگر كوتاهى كنيم در مقابل خداوند مسئوليم.

 

مهندس سعید سلطانی- مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران


دسته بندی :


 

انتخاب ژنومیک

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 18:51 - جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳

انتخاب ژنومیک
 
 

انتخاب ژنومیک تکنولوژی جدیدی است که می تواند معایب موجود در آزمون نتاج گاوها را بر طرف کند. این روش مبتنی بر شناسایی نشانگرهای موسوم به چند شکلی تک نوکلوئیدی (SNP) است. نشانگرهای SNP به صورت یکنواخت در طول ژنوم واقع شده اند بطوری که انتظار می رود تقریبا تمام ژن ها در وضعیت عدم تعادل پیوستگی با این نشانگرها قرار داشته باشند.

در انتخاب ژنومیک پس از تعیین ژنوتیپ نشانگری SNP هر حیوان و در نظر گرفتن اثر هر SNP یک ارزش ژنتیکی افزایشی تحت عنوان برآورد ارزش ارثی ژنومیک (GEBV) بدست می آید.این کار میتواند در هر سنی انجام شود.

 

پیشرفت در فناوری ملکولی منجر به بهبود روشهای انتخاب در اصلاح نژاد دام از نظر کوتاه کردن فاصله نسل و کاهش هزینه ها شد.


محدودیت انتخاب ژنومیک

محدودیت عمده روش انتخاب ژنومی می تواند ضروری بودن تعداد بسیار زیاد نشانگر و نیز بالا بودن هزینه تعیین ژنوتیپ حیوانات برای این نشانگرها باشد. اما این دو محدودیت در پی تعیین توالی نوکلئوتیدی ژنوم اکثر دامها بر طرف شده است.

در اثر تعیین توالی ژنوم حیوانات، صدها هزار چند شکلی تک نوکلئوتیدی (SNP) شناخته شد و امروزه تعیین ژنوتیپ حیوانات برای ده ها هزار SNP با هزینه بسیار کم امکانپذیر شده است.

در روش انتخاب ژنومی ابتدا اثرات نشانگر در یک جمعیت مرجع که ژنوتیپ افراد آن معلوم بوده و واجد فنوتیپ برای صفت مربوطه هستند تخمین زده می شود. با استفاده از این برآوردها می توان ارزش اصلاحی هر حیوانی که ژنوتیپ نشانگری آن تعیین شده باشد را پیش بینی کرد. به این مقدار پیش بینی می گویند ارزش اصلاحی ژنومی(GEBV).در این راه نیازی به فنوتیپ افراد برای صفت نیست. از آنجا که ژنوتیپ حیوان برای نشانگرها می تواند در هر مرحله ای از زندگی آن حتی در بدو تولد باشد، استفاده از این روش به کاهش فاصله نسل منجر می شود.

 

عوامل موثر درقابلیت اطمینان انتخاب ژنومیک

عواملی که در قابلیت اطمینان ارزش اصلاحی از طریق انتخاب ژنومی نقش دارند عبارتند از وراثت پذیری صفت مورد مطالعه، تعداد حیوان والد در جمعیت مرجع، روش محاسبه قابلیت اعتماد و روش آماری مورد استفاده می باشد .

 

اطلاعات تکمیلی را می توانید با جستجوی واژه " ژنومیک " در قسمت جستجوگر سایت به دست آورید.

 

با تشکر از مهندس رباب آران اردبیلی


دسته بندی :


 

نکاتی در رابطه با سلول های میوئید و سرتولی

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 10:48 - سه شنبه چهاردهم بهمن ۱۳۹۳

نکاتی در رابطه با سلول های میوئید و سرتولی

 

سلول­هاي ميوئيد

1 ـ احاطه كردن لوله­ هاي اسپرم­ ساز در بيضه توسط سلول­هاي ميوئيد.

2 ـ در بيضه موش رت، سوري و همستر يك لايه از سلول­ هاي ميوئيد وجود دارد.

3 ـ توسط تركيبات اتصالي J (كه به سلول­هاي پوششي معروفند) به هم متصل هستند.

4 ـ در صفحه پهن لوله­ هاي اسپرم­ ساز انسان و ساير حيوانات چندين لايه از سلول ميوئيد وجود دارد.

5 ـ رشته­ هاي اكتين فراواني دارند. اين رشته در سلول­ هاي ميوئيد با اسلوب ويژه ­اي در هر گونه توزيع شده ­اند.

6 ـ رشته­ هاي اكتين در ميان سلول ميوئيد موش رت به­ طور چرخشي و طولي حركت مي­ كنند و با ارائه يك الگوي شبكه مانند لوله­ هاي اسپرم­ ساز را احاطه مي­ کنند.

7ـ به نظرمي ­رسد ترتيب رشته­ هاي اكتين در حين رشد تغيير كرده و اختلال در اسپرماتوژنز ناشي از آرايش اكتين باشد.

8 ـ در سلول­ هاي ميوئيد پروتئين­ هاي ساختاري از قبيل ميوسين، دسمين، ويمنتين و آلفااكتين هم وجود دارد.

9 ـ اين سلول­ ها قابليت انقباض دارند و در انتقال اسپرماتوزوئيد و مايع بيضه­ اي در مجراي اسپرم­ ساز نقش دارند.

10 ـ اين سلول­ ها موادي ترشح مي­ كنند كه بعضي از آن­ ها بر عمل­كرد سلول­ هاي سرتولي تاثیر دارند.

11 ـ از جمله موادي که اين سلول­ ها ترشح مي­ كنند :

الف) تركيبات خارج سلولي نظير فيبرونكتين، كلاژن، كلاژن تيپ 1و4 ، پروتئوگليكان­ها.  

ب) فاكتور­هاي رشد

12ـ اين سلول­ ها حاوي گيرنده آندروژن است و در توليد رتينول دخالت دارند.

13 ـ به­ طور كلي تنظيم اسپرم­ سازي و عمل­كرد بيضه­ اي از وظايف سلول­ هاي ميوئيد است.

 

سلول هاي سرتولي

وظيفه اصلي سلول هاي سرتولي حفاظت از سلول هاي مادري توليد كننده اسپرماتوزوا و همچنين ترشحات آن ها ماده مغذي اسپرماتوزا مي باشد.

عملكردهاي ديگر:

1) توليد فاکتورهای رشد؛  احتمال مي دهند كه اين ها جهت رشد و تبديل سلول هاي پايه به اسپرم هاي كه داراي عملكرد مي شوند موثر باشند

2) يك ماتريكس خارج سلولي را ترشح مي كند كه در اين ماده كلاژن خيلي زياد است و يك سري تركيبات پروتئيني بنام Laminin و Entaclin و تركيباتي هپارين سولفات ترشح مي شود و در واقع اين ماده به داخل لوله هاي اسپرم ساز ترشح شده و به عنوان يك ماده ضميمه جهت حركت سلول ها و خروج از لوله هاي اسپرم ساز استفاده مي شود.

3) سلول هاي سرتولي در داخل يك اسكلت سلولي شامل اكتين و توبولين ها كه يك سري لوله هاي اسكلتي مي باشند تشكيل مي دهند و اين باعث حركت چرخشي خود سلول هاي سرتولي و سلول هاي زايا خواهد شد.

4) ترشح تركيباتي بنام گونادوكرينين مي باشد كه اين تركيب تحت عنوان پپتيد شبيه GnrH like مي باشد كه باعث كاهش گيرنده هايLH بر روي سلول هاي لايديك مي شود يعني از طريق هورمون گنادوكرينين روي ترشح تستسترون موثر مي باشد.

5) از سلولهاي سرتولي استروژن هم به مقادير زياد ترشح مي شود بخصوص در اسب ، مخصوصا در ادار اسب نريان در حدود 100 الی 200 برابر ميزان استروژن اسب ماديان غير آبستن دارد.

در بيضه اسب  آنزيم آروماتاز فعاليت زياد دارد. همچنين ترشح آنزيمي استروژن در مقادير زياد ترشح مي شود يكي از موادي كه سلول هاي سرتولي توليد ميكند تركيبات استروژني و شبه استروژني است كه اينها دو نوع گيرنده آلفا و بتا دارند. استروژن از دوران جنيني تا بلوغ در بيضه ترشح مي شود

سلولهاي لايديك هر دو نوع رسپتور آلفا و بتا را دارند. اما در مجاري اسپرم ساز فقط گيرنده بتا وجود دارد مشخص شده است كه استروژن توليدي در حيوان نر در رشد و نگهداري مجاري وابران نقش مهمي دارد.

در يك تحقيق مشخص شده است اگر گيرنده آلفا مهار شود مجاري آوران رشد كاملي نخواهد داشت و بلوغ جنسي به علت عملكرد ناقص اين مجاري و اپيديديم مختل خواهد شد. البته مشخص شده است كه غلضت استروژن در داخل بافت بيضه در وريد بيضه بسيار بيشتر از گردش خون محيطي مي باشد.

- در اسب ميزان استروژن 20 برابر خون محيطي است كه اين خودش 2 دليل دارد: الف) بعلت وجود پروتئين ABP است.

 ب) به علت ايجاد اتصال محكم بين سلول هاي سرتولي با ديواره لوله هاي مني ساز كه در واقع باعث ايجاد سد خوني بيضه اي می شود

 

برگرفته از وبگاه ارشد علوم دامی شبستر

 


دسته بندی :


 

!!!

نویسنده : حسین واثقی دودران | تاریخ : 19:54 - چهارشنبه هشتم بهمن ۱۳۹۳

 

 

 

 

مــزرعـه را..


 ملـــخ هــا جــویــدنــد !


 و مــا ..


 بــــرایِ  کـلاغهــا "متـــرسک" سـاختــــیم !


 و ایـن بــود ،


 شــروعِ  جـــــهالــت …!


دسته بندی :


 

آخرین مطالب

» فردا هم تموم میشه نگران نباشید ( پنجشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۳ )
» پژوهش های تولید مثلی گاوهای هلشتاین در ایران ( پنجشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۳ )
» 13+15 / 13-15 ( سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ )
» معامله بر سر تنها ذخیره ژنتیکی صنعت طیور کشور ( سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ )
» دانلود رایگان سوالات ارشد علوم دامی سال 93 ( شنبه نهم اسفند ۱۳۹۳ )
» بررسی تحقیقات انجام شده در باره مواد معدنی و عناصر کمیاب در بزها ( شنبه نهم اسفند ۱۳۹۳ )
» عوامل تغذیه ای که باعث تولید کم آغوز می شوند ( جمعه هشتم اسفند ۱۳۹۳ )
» مقاله مروری : اثرات تنش گرمایی در اواخر آبستنی در گاوهای خشک و گوساله آن ها ( دوشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۳ )
» تحقيقات اخير در ارتباط با اثرات تركيبات فايتوژنيك ( دوشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۳ )
» یافته های جدید در رابطه با ترکیبات زیست فعال شیر ( شنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۳ )
» فقدان مرکز ثقل پاشنه آشیل صنعت دامپروری ( جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ )
» انتخاب ژنومیک ( جمعه هفدهم بهمن ۱۳۹۳ )