X
تبلیغات
پایگاه ارشد علوم دامی
 
 
 
پایگاه ارشد علوم دامی

تبریک

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 23:19 - یکشنبه سی و یکم فروردین 1393


با سلام و شاد باشپایگاه ارشد علوم دامی ضمن عرض تبریک به همه دانشجویان و دوستانی

که در آزمون دکتری رتبه آورده اند، موفقیت روزافزون همه این عزیزان را در

مقاطع تحصیلی بالاتر از درگاه باری تعالی آرزومند است.


اما


دوستان عزیزم (ایمان یوسفیان، حسین شریده، رسول کریمی، افشین سیفی)  امروز با شنیدن

رتبه هایی که در کنکور دکتری آوردید  که نشان از همت والا، تلاش فوق العاده و بی نظیر شما

دوستان خوبم است بي نهايت خوشحال شدم،از صميم قلبم به شما و خانواده اتان این موفقیت

را تبريک ميگم،اميدوارم هميشه در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید.

از خداوند متعال می خواهم که همواره مانند هميشه فروتن، متفاوت و متعالي باشيد.

امیدوارم با  استعدادی که دارید و تلاش بیشتری که خواهید داشت شاهد خبرهای خوشی از

شما در آینده نه چندان دور باشیم. 


دستيابي به اين موفقيت را براي ساير دوستانم نيز از درگاه ايزد منان خواستارم.

دوست شما- حسین واثقی دودران
 93/01/31

دسته بندی :
برچسب‌ها: فیزیولوژی دام دانشگاه تهران, دکتری, رتبه های برتر علوم دامی

 

مرجع نویسی با نرم افزار ورد 2007

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 0:9 - یکشنبه سی و یکم فروردین 1393مرجع نویسی با نرم افزار ورد 2007


برای مرجع نویسی با نرم افزار ورد 2007، روی چهارمین Tab در قسمت بالای ورد 2007 و از سمت چپ ((References کلیک کنید.  هرجا خواستید از یک رفرنس استفاده کنید، این جا کلیک کنید و بعد توی همین تب، قسمت Citation & Bibliography رو انتخاب کنید.

 

روی قسمت Insert Citation کلیک و بعدش، گزینه Add New Source را انتخاب کنید.

پنجره ای باز می شه که شما باید اطلاعات مربوطه رو تکمیل کنید؛ این اطلاعات با توجه به این که منبع مجله، کتاب، سایت و یا کنفرانسه فرق می کنه. اطلاعات رو تکمیل کنید، بعد کلید Ok رو انتخاب کنید. به این نمونه توجه کنید:

قسمت دیگه Style است که تو این قسمت شما مهم ترین استانداردهای رفرنس نویسی را می تونید ببینید. APA یا همون انجمن روانشناسی آمریکا، Chicago، ISO، MLA و سایر انواع که فراخور نیاز، از هر کدوم میشه استفاده کرد که ما در کارهای فارسی از شیکاگو و در مقالات انگلیسی از APA استفاده می کنیم. هر استایلی را که انتخاب کنید، فرمت اون استاندارد هم توی متن و هم در انتها خودبه خود تغییر می کنه.

 

که به عنوان نمونه مرجع نویسی در داخل متن به شکل زیر میاد:

 (Richard Laux, Richard, & Karen, 2007)

که اگر شما روی آن کلیک کنید برجسته می شه؛ یک فلش در سمت چپ نشون داده می شه که اگر روی اون کلیک کنید، می تونید شماره صفحه رو هم وارد کنید. دقت کنید که همه این موارد در ورد 2007 است؛ اگه شما مقاله رو تو فایل ورد 2003 ذخیره کرده باشید (فرمت doc و نه فرمت docx)، این چیزهایی که گفتم اتفاق نمی افته، یعنی شما با نرم افزار 2007 کار می کنید، اما فایل 2003 است، این جا این کارها انجام نمی شه، فایل را از ابتدا 2007 ذخیره کنید. نشانه این که 2003 است یا 2007، اینه که در قسمت عنوان در بالاترین قسمت صفحه، واژه Compatibility Mode میاد.

بعد از اتمام مقاله، روی قسمت Bibliography کلیک کنید و از اون جا گزینه Insert Bibliography رو انتخاب کنید. 

تمام رفرنس هایی رو که تا الان وارد کردید به شکلی زیبا به شما نشون میده

در قسمت Manage Sources نیز می تونید ببینید که کدوم رفرنس ها تیک نخوردند، یعنی توی متن استفاده نشده اند.

 

منبع: وبلاگ آقای علیرضا سید محمدی
http://alireza1979.blogfa.com/


دسته بندی :


 

حفاظت انجمادی رویان

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 16:27 - یکشنبه هفدهم فروردین 1393

حفاظت انجمادی رویان

مقدمه:

هدف از نگهداری تخمک و رویان در شرایط آزمایشگاهی ، حفظ موجود در یک حالت زنده است که می تواند پس از یک مدت کوتاه یا بلند برای ادامه ی رشد ونمو  خود احیا شود.اعتقاد بر این است  که اسپرماتوزوآ و سلول های رویانی احتمالاًمی توانند در دمای 196-  درجه سانتی گراد  (نیتروژن مایع) برای هزار سال یا بیشتر زنده بمانند.تنها منشأ آسیب در چنین دمایی به صورت مستقیم یونیزه شدن تحت تاثیر پرتوهایی که در معرض آن قرار می گیرند. هر چند در روش های تجاری معمول نیاز کمی به برنامه ریزی، برای نگهداری بیشتر از چند ماه یا چند سال وجود دارد.دلیلی برای باور اینکه،طول معمول محافظت سرد در نیتروژن مایع،باید یک عامل تاثیرگذار  بر زنده مانی رویان های گاو پس از یخ گشایی باشد وجود ندارد.از سوی دیگر ممکن است دلایل تجربی خوبی جهت تلاش برای نگهداری نسبتاکوتاه مدت (چند روز) رویان های گاو در دمای یخچال وجود داشته باشد، مدت چنین نگهداری ممکن است به عنوان یک نکته قابل توجه در نظر گرفته شود.

بی گمان به نظر می رسد تکنیک های محافظت سرد ، جدای از اصول تجاری نگهداری از رویان های گاو برای استفاده از آن ها در آینده،در تحقیقات ، نقش مهمی درارزیابی کیفیت تولید رویان های برون تنی  گاو (IVP) دارد.اگرچه امکان دارد تفاوت  هایی که بین رویان های تازه، که در بدن موجود زنده و آزمایشگاه، تولید شده اند آشکار نباشد اما همین رویان ها زمانی که تحت تأثیر سرما و انجماد قرار می گیرند تفاوت هایی را آشکار می کنند.در بحث پیرامون پیشرفت های حفاظت سرد رویان های گاو ، صرف نظر ازمنشا آنها ، اشاره کردن به هزینه ی قابل توجه اجرای طرح های آزمایشی  برای تحکیم کارایی پروتکل های جدید حفاظت سرد ، با ارزش می باشد.

مروری که توسط هاسلر در سال (2002) انجام شد اشاره دارد که بیش از 1700 انتقال رویان برای داشتن 90% اطمینان در تشخیص 5% اختلاف آشکار (صحیح) در نرخ آبستنی دو  روش انجماد نیاز خواهد بود.


دسته بندی :


 

فناوری ریز آرایه (Microarray) و کاربردهای آن در بیولوژی مولکولی

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 15:51 - چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392

فناوری  ریز آرایه (Microarray) و کاربردهای آن در بیولوژی مولکولی

در زیست شناسی و ژنومیک مدرنِ امروزی رویکرد و نگاهی جدید به حیات و سلول زنده به عنوان یک سیستم به وجود آمده است.

سیستم های زیستی مانند هر سیستم مصنوعی دیگر ساخت یافته و ماژوﻻر هستند. به دست آوردن اطﻼعاتی از سلول در سطح سیستمی، دانش ژنومیک امروزی را وارده مرحله و دوره ای جدید کرده است.

در هر ارگانیسم زنده مجموعه ژن هایی که بیان می­شوند نسبت به گونه، دوره ی حیات سلول و شرایط محیطی تغییر می کند. وقتی شرایط خاصی را اعمال می کنیم، ژن های خاصی در پاسخ به آن بیان می شوند.
اندازه گیری بیانِ ژن در شرایط، بافت یا سلول ها
ی مختلف، به فهم و تفسیر ما از فرآیند زیستی و حیاتی کمک زیادی می کنند. برای سال های طوﻻنی زیست شناسان این رؤیا را در سر می پروراندند که بتوانند میزانِ بیانِ ژن در سلول را در مقیاس ژنوم اندازه گیری کنند تا توانایی مطالعه ی برهمکنش های پیچیده و همزمان ژن ها را در سلول به دست آورند.

 
کنترل بیان ژن ها در مراحل مختلفی از سنترال دوگما  در بیولوژی مولکولی صورت می گیرد و یکی از مراحل مهم تنظیم بیان ژن در مرحله ساخت  (mRNA) از روی (DNA) و یا همان رونویسی است. از این رو میزان تمایل برای تخمین میزان کمی mRNA در سلول افزایش یافت. برای این منظور تکنولوژی های زیادی پا به عرصه ظهور گذاشت که یکی از مهمترین آنها میکرواری بود که باعث انقلابی در عرصه بیولوژی مولکولی ایجاد نمود.

 اولین گام در ظهور فناوری میکرواری به عنوان یک ابزار قدرتمند جهت اندازه گیری سطح بیان ژن ها در شرایط مختلف سلولی و بافتی در سطح وسیع مورد نظر است.

 تشخیص تفاوت بیان ژن ها در خلال شرایط آزمایشگاهی، بیولوژیکی و کلینیکی به عنوان یکی از موضوعات اصلی در آزمایشات میکرواری می باشد.


 فناوری میکرواری را به دو بخش کلی می توان تقسیم نمود یکی بخش آزمایشگاهی این تکنیک که شامل ساخت چیپ میکرواری، استخراج mRNA و ساخت cDNA از روی آن و همزمان نشان دار کردن آن با یک رنگ فلورسانس، مراحل هیبریداسیون، شستشو و خشک کردن چیپ و در نهایت اسکن کردن چیپ میکرواری می باشد.

 بخش دوم آنالیز داده های حاصل شده از آزمایش می باشد
.


 
این دو بخش لازم و ملزوم یکدیگر می باشند و باید سعی شود که به درستی انجام گیرد چرا که در غیر این صورت نتیجه خوبی از ازمایش حاصل نخواهد شد. بخش آنالیز داده های میکرواری با توجه به متنوع بودن فرمت ها و انواع مختلف چیپ های میکرواری الگوریتم ها و تکنیک های آنالیزی زیادی ارائه شده است. با توجه به این تنوع و قطعی نبودن روش های ارائه شده جهت آنالیز درست داده ها هنوز هم محققین زیادی روی قسمت های مختلف آنالیز این داده ها تحقیق می کننند و مقالات زیادی در این زمینه ارائه شده است .

ضرورت استفاده از فناوری ریزآرایه

تا کنون برای مطالعه خواص، فعالیت و نقش ژن ها و پروتئین ها و کشف فرایند های مولکولی درون سلول ها و بافت ها و همچنین جنبه های مولکولی بیمارها و آسیب های زیستی اکثرا یک ژن و یا حداکثر چند ژن یا پروتئین بطور خاص و جداگانه مورد بررسی و مورد مطالعه قرار می گرفت.


این روش ها شامل PCR و انواع روش های استفاده از نشانگر ها، بلاتینگ موسوم به وسترن بلات، نورترن بلات و ساترن بلات و همچنین بررسی القا و فعالیت متفاوت ژن ها و پروتئین ها و بسیاری از فنون دیگر صورت می گرفت ولی بررسی همزمان هزاران ژن و پروتئین بسیار دشوار بود.


پس از خاتمه طرح ژنوم انسانی و تعیین ردیف کامل ژنوم انسان که شامل ۳ میلیارد نوکلئوتید ( واحد تشکیل دهنده ژن) که در واقع حدود ۳۰ هزار ژن را رمز می نمود و با مطالعه این اطلاعات مشخص شد که مطالعه یک ژن و یا یک پروتئین و کشف یک فرایند بطور جداگانه کمک بسیاری به حل مشکل نمی کند زیرا فرایند های زیستی بسیار پیچیده است و گاهی ده ها و صدها ژن در بروز یک فعالیت نقش دارند.

بنابر این با کشف ارتباط بسیار پیچیده بین مولکول های زیستی و شیکه ای از زایند ها در ایجاد یک آسیب و یا بروز یک فعالیت مشخص شد که تنها راه امکان بررسی ده ها، صدها و بلکه هزاران ژن و پروتئین در سلول سالم و مقایسه آن با سلول آسیب دیده می­تواند دانشمندان را در یافتن پاسخ مناسب و درک صحیح از علل بروز عارضه و آسیب و در نهایت تشخیص صحیح و در نتیجه درمان مناسب راهنمایی نماید. در همین مسیر فناوری های ژنومیک و پروتئومیک کمک بسیاری جهت بررسی فعالیت و تغییرات مجموعه ژن ها و پروتئین ها نمود که هنوز نیز بعنوان روش های مفید استفاده می شود. ولی با توسعه این روش ها و اطلاع از کاستی های آنها به علوم و فناوری های جدیدی نیاز بود که بتواند همزمان کاهش ، افزایش و عدم فعالیت ده ها ، صدها و هزاران ژن و یا پروتئین را بررسی و گزارش نماید این فناوری ریز آرایه بود که  با ترکیبی از چندین علم و فناوری حاصل شده‌است .منبع:

ترجمه  بخش هایی از مقاله

  Cho, S. & Won, H. (2003) “Machine Learning in DNA Microarray Analysis for Cancer Classification” Proceedings of the First Asia-Pacific bioinformatics conference on Bioinformatics  .Vol 19, Australian Computer Society Inc.دسته بندی :
برچسب‌ها: میکروارای, پروتئومیکس, ژنوم, بیولوژی مولکولی, ریزآرایه

 

اهمیت مکانیسم های تغذیه ای در اولین تخمک ریزی گاوهای شیرده

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 11:1 - چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392

اهمیت مکانیسم های تغذیه ای در اولین تخمک ریزی گاوهای شیرده

تغییر نیازهای متابولیکی گاوهای شیرده هنگام زایمان از حالت نیاز برای حمایت از جنین و برگشت وزن ازدست رفته به نیازهای متابولیکی بالا که منجر به موبیلیزاسیون چربی و پروتئین از منابع ذخیره­ای آن می­شود، موجب بروز بالانس منفی انرژی چند روز قبل و بعد از زایمان می­شود بطوری که حداکثر بالانس منفی انرژی در نزدیکی دو هفته پس از زایمان دیده می­شود. این بالانس منفی انرژی منجر به بروز مشکلاتی در اولین تخمک­ریزی پس از زایمان همراه است که 30 روز پس از زایمان اتفاق می­افتد ( دامنه­ ی 17 تا 42 روز) . بالانس منفی انرژی در 3 هفته اول موجب افزایش فاصله زایمان با اولین تخمک­ریزی می­شود. شدت و مدت بالانس منفی انرزی در درجه اول به میزان مصرف خوراک و نرخ افزایش آن پس از زایمان بستگی دارد. از طرفی به خوبی معلوم شده است که گاوهای چاق­ تر نسبت به گاوهای متوسط دارای بالانس منفی انرژی به مراتب شدیدتری می­باشند. نتیجه­ ی چنین وضعیتی موبیلیزاسیون بیشتر چربی از چربی بدنی و تجمع تری­گلیسریدها در کبد است که با افزایش فاصله زایمان تا تخمک­ریزی همراه است.  تغذیه بعد از زایش، زمانی که تولید شیر گاوهای شیری افزایش می یابد، می تواند عملکرد تولیدمثلی و به دنبال آن سودبخشی گله را تحت تأثیر قرار دهد. بطور کلی، افزایش نیازهای متابولیکی تولید بالا بهمراه نیاز های تولیدمثلی و سلامت، اثر متقابل بین تغذیه و تولیدمثل ( خصوصاً بعد از زایمان ) را به یک موضوع مهم در صنعت گاو شیری تبدیل کرده است. تحقیقات اخیر، نقش مهم تغذیه را در تولیدمثل تأیید کرده اند، و در بیشتر حالات، کمبودهای غذایی شدید باعث مشکلات و بیماری های تولیدمثلی شده است. همچنین، مکانیسم تغذیه ای که بر روی عملکرد تولیدمثلی تأثیرگذار است، بسیار پیچیده بوده و به طور واضح قابل تشخیص نمی باشد. با این وجود، نقش فاکتورهای غذایی مانند پروتئین و یا تعادل انرژی، و مکانیسم عملکردشان بر تولیدمثل، در سالهای اخیر، بیشتر شناخته شده است.


اولین تخمک­ریزی پس از زایمان نشان از سر گیری و کامل شدن تکامل فولیکول پیش ­تخمک­ریزی­ کننده و برگشت وضعیت هورمونی اواخر زایمان به حالت طبیعی دارد.


اثر بالانس منفی انرژی بر تخمک­ ریزی گاوهای شیری پس از زایمان سال 1999 مرور شده است .


انرژی مصرفی ناکافی در تلیسه ها و در گاوها در ابتدای شیردهی، عملکرد تولیدمثلی را کاهش می دهد. مصرف انرژی بیش از حد در اواخر دوره شیردهی و در دوره خشکی نیز می تواند مشکلات چاقی گاو را ایجاد کند که خود موجب کاهش بازده تولیدمثلی آنها در دوره شیردهی بعدی می شودبالانس منفی انرژی و سوء تغذیه باروری را در دوره­ ی تولید مثلی پس از زایمان کاهش می­دهد از آنجا که ارزیابی یک به یک گاوهای گله بطور مستقیم ناممکن است از تغییرات و میزان از دست دادن نمره­ی وضعیت بدنی بعنوان شاخصی غیر مستقیم از وضعیت متابولیکی دام­ ها استفاده می­شود.


افزایش ازدست دادن نمره­ ی وضعیت بدنی با کاهش نرخ­ گیرایی همراه است. گاوهایی که یک یا بیشتر از 1 BCS (مقیاس ا تا 5) دراوایل شیر دهی از دست می ­دهند در بالاترین خطر برای باروری پایین با نرخ گیرایی 17 تا 38 درصد قرار دارند.


مطالعه­ ای اخیرا نشان داد گاوهای دارای نمره ­ی وضعیت بدنی 3 بیشترین نرخ باروری را آبستنی را دارند .


نشان داده شده که بالانس منفی انرژی منجر به آنستروس بدون تخمک­ریزی در حدود 30 درصد از گاوها می­ شود اما یافته ­های دیگری نشان می­ دهند که نرخ گیرایی گاوهای شیری در گاوهای دارای چرخه­ ی تخمک­ریزی کننده نیز کمتر است.


یکی از ارتباطات بین بالانس منفی انرژی و باروری پایین به افزایش زمان اولین تخمک­ریزی پس از زایمان مربوط می­ شود.

نشان داده شده بین شروع سریعتر چرخه­ هایی که منجر به تخمک­ریزی می­ شود و بهبود نرخ گیرایی به خوبی تایید شده . در واقع سریعتر شروع ­شدن چرخه­ های فحلی منجر به فراهم آوردن زمان کافی پس از زایمان برای کامل شدن چندین چرخه قبل از تلقیح می­شود که این امر موجب بهبود نرخ گیرایی می­شود.یکی دیگر ار ارتباطات­ های مهم بالانس منفی انرژی و باروری، اثرات موقت آن روی غلظت پروژسترون خون است. پروژسترون خون در گاوها طی دو تا سه هفته پس از زایمان افزایش می یابد . افزایش پروژسترون اهمیت زیادی در تولید مثل و باروری موفق، به دلیل اثراتی که پروژسترون سیکل قبل بر باروری سیکل بعد می­گذارد، دارد.منابع:

کتاب تغذیه و چالش های تولید مثلی در گاوهای هلشتاین- دکتر نصراللهی- دانشجوی دکتری علوم دامی دانشگاه تهران


مقاله بیم و لروی  Beam, S.W. and W.R. Butler, Effects of energy balance on follicular development and first ovulation in postpartum dairy cows. J Reprod Fertil Suppl, 1999. 54: p. 411-24  Leroy, J.L., et al., Reduced fertility in high-yielding dairy cows: are the oocyte and embryo in danger? Part I. The importance of negative energy balance and altered corpus luteum function to the reduction of oocyte and embryo quality in high-yielding dairy cows. Reprod Domest Anim, 2008. 43(5): p. 612-22.
دسته بندی :


 

بررسی مولکولی فعالیت‌های پاراکرینی بین اووسیت و سلول‌های سوماتیک

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 11:26 - سه شنبه یکم بهمن 1392

بررسی مولکولی فعالیت‌های پاراکرینی بین اووسیت و سلول‌های سوماتیک


کیفیت اووسیت عامل کلیدی در تولید مثل جنس ماده است. اطلاعات کمی از مکانیسم‌های موثر بر شکل‌گیری کیفیت اووسیت در دسترس است. ریزمحیط فولیکول، تخمدان و سیگنال‌های مادری، واسطه‌ی اولیه‌ی میان سلول‌های گرانولوزا GCs)) و سلول‌های کومولوس (CCs) است که برای رشد طبیعی اووسیت، پیشرفت و کسب تدریجی توسعه‌ی مناسب اووسیت، ضروری هستند. ارتباط اووسیت با سلول‌های گرانولوزا یا سلول‌های کومولوس دو طرفه است، این ارتباط به‌وسیله‌ی فاکتورهای رشد قدرتمند ترشحی اووسیت، که به شکل موضعی به منظور هدایت تمایز و عمکرد سلول های کومولوس عمل می‌کنند، برقرار می‌شود. دو فاکتور مهم ترشحی اووسیت (OSFs)، فاکتور 9 رشد- تمایز (GDF9) و پروتئین 15 مورفوژنتیک استخوان (BMP15) هستند، که مسیرهای انتقال پیام را در سلول‌های کومولوس فعال می‌کنند. این مسیرهای انتقال پیام، ژن‌های کلیدی و فرایندهای سلولی،  برای تمایز سلول های کومولوس و ثبات فنوتیپ کمپلکس کومولوس- اووسیت مورد نیاز است. بنابراین، به‌نظر می‌رسد اووسیت با قدرت سلول‌های سوماتیک اطراف خودش را کنترل کرده، آن‌ها را در جهت انجام وظایف مورد نیاز برای رشد مناسب خودش هدایت میکند. این حلقه‌ی تنظیمی اووسیت- کومولوس و ظرفیت اووسیت برای تنظیم ریزمحیط خود به‌ وسیله‌ی فاکتورهای ترشحی اووسیت، ممکن است اجزای مهم کیفیت اووسیت را تشکیل دهند. اخیراً ثابت شده که مکمل‌سازی محیط بلوغ آزمایشگاهی اووسیت با فاکتور‌های ترشحی اووسیت، توانایی رشد اووسیت را با تحریک رشد رویان پیش و پس از جایگزینی، بهبود می‌بخشد.


ریزمحیط فولیکولی توانایی رشد اووسیت را تعیین می­کند

اووسیت پستانداران در یک محیط وابسته به سلول‌های سوماتیک مجاور رشد می‌کند. بخش عمده‌ای از رشد اووسیت در فولیکول پیش از تخمک‌ریزی، زمانی که اووسیت به‌ سلول‌های گرانولوزای نسبتا تمایز نیافته وابسته است، رخ می‌دهد. به‌محض تشکیل انتروم فولیکول، که احتمالا با پایان مرحله‌ی رشد اووسیت ارتباط دارد، سلول‌های گرانولوزا به دو دسته‌ی متمایز از نظر آناتومیکی و عملکردی تقسیم می‌شوند: سلول‌های گرانولوزای دیواره‌ای که دیواره‌ی فولیکول را پوشانده و اصولا نقش استروئیدوژنیک دارند و سلول‌های کومولوس که ارتباط نزدیکی با اووسیت دارند.  در طول مدت رشد فولیکول انترال، اووسیت به شکل تدریجی و مستمر شایستگی میوز و رشد را به‌دست می‌آورد. در طول این مرحله‌ی اووژنسیز است که اووسیت تشکیلات مولکولی و سیتوپلاسمی مورد نیاز به‌منظور حمایت کامل رشد رویان را به‌دست می‌آورد. تا زمانی که این فرآیند به مرحله‌ی "ظرفیت پذیری اووسیت" برسد. این موضوع که سلول‌های کومولوس، اووسیت را در طول مرحله‌ی نهایی رشد، تغذیه می‌کنند، به خوبی شناخته شده است. اگرچه هنوز درک محدودی از ماهیت و تنوع ترکیباتی که بین اووسیت و سلول‌های کومولوس، از طریق اتصالات شکاف‌دار در مدت فاز انترال منتقل می‌شوند، در دسترس است. بنابراین به یک دیدگاه جدید نیاز است؛ مبنی بر این که تمایز و عملکرد حیاتی سلول‌های کومولوس به‌وسیله‌ی خود اووسیت کنترل شده و این ارتباط به‌نوبه‌ی خود تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین ریشه‌یابی ارتباط پیچیده‌ي اووسیت با سلول‌های سوماتیک احتمالا منجر به ایجاد بینشی جدید در وقایع تعیین کننده‌ی کیفیت اووسیت که دارای اساس مولکولی هستند، می‌شود.


فاکتورهای ترشحی اووسیت

اخیراً روشن شده است که در واقع اووسیت یک تنظیم کننده‌ی مرکزی عملکرد سلول‌های فولیکول بوده و بنابراین نقش حیاتی در تنظیم اووژنسیز، نرخ تخمک‌ریزی و باروری ایفا می‌کند. اووسیت این ویژگی را با ترشح عوامل رشد به‌دست می‌آورد. فاکتورهای ترشحی اووسیت که نزدیک سلول‌های فولیکولی عمل می‌کنند دامنه‌ی وسیعی از عملکرد سلول‌های گرانولوزا و سلول‌های کومولوس را تنظیم می‌کنند. اخیرا توجه زیادی به مولکول‌های ترشحی اووسیت که اساس محور ارتباط را شکل می‌دهند، شده است. فقدان فاکتور رشد- تمایز 9 (GDF9) و پروتئین مورفوژنتیک استخوان 15 (BMP15)، باعث عقیمی می‌شود. در حال حاضر علاقه‌ی زیادی به بیولوژی GDF9 و BMP15 به عنوان اعضای تازه کشف شده‌ی ابر خانواده‌ی فاکتور رشد ترانس‌فرمینگ  β (TGF β) وجود دارد. جدا از نیاز برای فولیکولسازی اولیه، این مولکول‌ها تنظیم‌گران مرکزی تمایز سلول‌های گرانولوزا و اووسیت بوده، برای اهداف پیشگیری از بارداری توانایی دارند و ممکن است با عوامل بیماری‌زای اختلال عملکرد تخمدان ارتباط داشته باشند. البته از آنجایی که GDF9 و BMP15 مولکول‌های تازه کشف شده‌ای هستند، بخش قابل توجهی از بیولوژی سلولی آن‌ها، به‌خوبی شناخته نشده است. علاوه بر این، درباره‌ی ارتباط این مولکول‌ها با یکدیگر و با سایر ترشحات اووسیت و با تنظیم‌کننده‌های هورمونی قبلی فولیکول‌سازی، اطلاعات کمی وجود دارد .


منبع:


   Gilchrist RB, Lane M, Thompson JG. Oocyte-secreted factors

regulators of cumulus cell function and oocyte quality. Hum

Reprod Update 2008;14: 159-177.


 

دسته بندی : فیزیولوژی تولید مثل
برچسب‌ها: فعالیت‌های پاراکرینی بین اووسیت و سلول‌های سوماتیک, اووسیت, کومولوس, GDF9, BMP15

 

برنامه های همزمان سازی

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 17:18 - چهارشنبه هجدهم دی 1392

روش های همزمان سازی

ناکامی در تولید مثل از عوامل مهم خسارات اقتصادی به شمار می رود .و چون اغلب گاو ها در فصل تولید مثلی تعریف شده آبستن نمی شوند ، اکثرآً این ضرر های اقتصادی به وقوع می پیوندد .

žشما می توانید با استفاده از همزمان سازی فحلی یک تغییر افزایشی برای آبستنی گاو ها در فصل تولید مثلی تعریف شده بدهید .

 
دسته بندی :


 

فراخوان همایش ملی توسعه پرورش گوسفند

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 13:48 - جمعه سیزدهم دی 1392

فراخوان همایش ملی توسعه پرورش گوسفند

با سلام خدمت دوستان عزیز

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری  12 اردیبهشت ماه 1393 میزبان  همایش ملی توسعه پرورش گوسفند خواهد بود.


این همایش توسط انجمن علوم دامی ایران - شاخه شمال کشور برگزار خواهد شد.

دانشجویانی که علاقمند به ارسال مقالات خود در این همایش هستند تا 15 بهمن ماه سال جاری می‌توانند مقالات خود را به رایانامه انجمن ارسال نمایند.اهداف همايش:
- تعامل، هم انديشی و فراهم سازی تبادل اطلاعات بین صاحب نظران، پژوهش گران، سازمان های
اجرايی و فعالان صنعت پرورش گوسفند در کشور
- آشنايی با آخرين دست آوردها و تجربیات نوين علمی و کاربردی دنیا برای ارتقای هر چه بیشتر دانش
مرتبط به صنعت پرورش گوسفند
- ارايه نتايج پژوهش های انجام شده و بحث و تبادل نظر در حوزه های تخصصی مرتبط به صنعت پرورش
گوسفند
- احیای صنعت پرورش گوسفند و صنايع وابسته آن در حاشیه جنوبی دريای مازندران
- بررسی مشکلات و معضلات فعلی صنعت پرورش گوسفند به منظور جهت دهی فعالیت ها و پژوهش های
آتی مرتبط به صنعت پرورش گوسفند
- بررسی امکان استفاده از فناوری های نوين در هر يک از بخش های تخصصی تغذيه، ژنتیک، فناوری
زيستی و اصلاح نژاد، فیزيولوژی، مديريت و پرورش برای بهبود کمی و کیفی تولیدات در صنعت پرورش
گوسفند
- ارايه راه کارهای حاصل از اين هم انديشی ملی به مديران ارشد دولتی و خصوصی به منظور بهبود و
کارآمدی هر چه بیشتر روش ها و فرايندهای موجود در صنعت پرورش گوسفند


تاريخ های مهم:
شروع ارسال مقالات: 21 دی ماه 2311
پايان ارسال مقالات: 21 بهمن ماه 2311
اعلام نتايج داوری ها: حداکثر تا 12 اسفند ماه 2311
آخرين مهلت واريز حق ثبت نام: 11 اسفند ماه 23محورهای همايش:
ژنتیک، فناوری زيستی و اصلاح نژاد گوسفند
تغذيه گوسفند
فیزيولوژی گوسفند
مديريت و پرورش گوسفند
پرورش صنعتی گوسفند
 تولید فراورده های ارگانیک در صنعت گوسفنداری


دسته بندی :


 

سرنوشت نیتروژن در بدن نشخوارکنندگان

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 13:24 - جمعه سیزدهم دی 1392

سرنوشت نیتروژن در بدن نشخوارکنندگانآمونیاک یکی از ترکیبات اصلی حاصل از تخمیر پروتئین توسط میکروب ها می باشد. میزان آمونیاک به دست آمده در اثر تخمیر میکروبی در شکمبه وابسته به در دسترس بودن انرژی و همچنین pH  مایع شکمبه می باشد. در صورتی که آمونیاک تولید شده جهت ساخت پروتئین میکروبی مصرف نگردد، در داخل شکمبه تجمع کرده و ممکن است به شکل غیر یونی آن به داخل سیستم سرخرگی پورتال به طریق انتشار ساده وارد شود . از آن جایی که تعادل بین آمونیاک و آمونیوم وابسته به pH است، جذب آن نیز از طریق دیواره شکمبه بایستی یک فرایند وابسته به pH تلقی گردد . به عنوان مثال نورتون و همکاران (1982) برآورد کردند که با کاهش pH مایع شکمبه از 43/6 به 99/5 غلظت آمونیاک غیر یونی حل شده در مایع شکمبه تا 54 درصد کاهش می یابد که می تواند مقدار جذب آمونیاک به داخل خون را تا 50 درصد کاهش دهد. آمونیاک می تواند از همه نقاط دستگاه گوارش نشخوارکنندگان جذب یا منتشر گردد. قبل از انتشار از طریق اپیتلیوم روده، یون آمونیوم در دیواره روده به آمونیاک تبدیل شده و سپس به صورت آمونیاک به داخل سلول های اپیتلیوم منتشر شده و سپس به فرم پروتون دار در آمده و به صورت اولیه یعنی همان یون آمونیوم تغییر شکل می دهد. زمانی که آمونیاک به داخل جریان خون وارد می شود، از طریق جریان خون به کبد رفته و در آن جا تبدیل به اوره می گردد. بسته به نوع حیوان و جیره، بخشی از این اوره تولید شده می تواند به داخل دستگاه گوارش باز گردد  که می تواند به طور مستقیم از دیواره دستگاه گوارش به داخل آن وارد گردد و یا اینکه به طور مستقیم از طریق بزاق وارد گردد که در نهایت می تواند در مسیر ساخت پروتئین میکروبی قرار گیرد (بازچرخ نیتروژن). بخشی از نیتروژن جیره ای هم می تواند از تخمیر میکروبی فرار کرده و مستقیما به روده باریک برود. بر آوردها نشان داده است که بیشتر از  30 درصد از نیتروژن غیر آمونیاکی وارد شده به دوازدهه می تواند به شکل اسید آمینه یا پپتید باشد . اسیدهای آمینه جذب شده از روده باریک در صورتی که بیش از نیازهای فیزیولوژیکی گاو شیری باشند، به دی اکسید کربن و آب، اکسید می گردند و تولید ترکیبات گلوکوژنیک می کنند . دفع نیتروژن مدفوعی در نشخوارکنندگان نسبتا ثابت می باشد و با افزایش مصرف ماده خشک به تدریج افزایش می یابد (به عنوان مثال 5/7 گرم نیتروژن مدفوعی به ازای هر کیلو گرم ماده خشک مصرفی،) و تا حدودی با افزایش فعالیت تخمیر میکروبی در انتهای روده افزایش می یابد . در گاو شیری بخش عمده نیتروژن دفعی می تواند از طریق ادرار دفع شود و پوست و مدفوع تغییرات کمتری را در دفع نیتروژن نشان می دهند.

 


دسته بندی :


 

اهمیت تأمین نیاز و عدم تغذیه بیش از حد نیاز نیتروژن

نویسنده : حسین واثقی دودران (ارشد فیزیولوژی تولید مثل ) | تاریخ : 13:20 - جمعه سیزدهم دی 1392

اهمیت تأمین نیاز و عدم تغذیه بیش از حد نیاز نیتروژننیازهای نیتروژنی نشخوارکنندگان شامل دو دسته است، نیازهای نیتروژنی تخمیر شکمبه ای و نیازهای اسیدآمینه دام میزبان. عدم تأمین هرکدام از این دو دسته موجب کاهش عملکرد و سودآوری دام می گردد. نشان داده شده است که کمبود پروتئین قابل تجزیه در شکمبه موجب کاهش هضم میکروبی کربوهیدرات ، کاهش ساخت پروتئین میکروبی ، کاهش مصرف خوراک ،  کاهش وزن گاوهای شیری  و کاهش تولید شیر  می شود.

کمبود اسیدهای آمینه جذب شده در اثر کاهش ساخت پروتئین میکروبی  یا مصرف کمتر از نیاز پروتئین غیر قابل تجزیه در شکمبه ممکن است موجب کمتر شدن افزایش وزن دامهای در حال رشد  کاهش وزن بیشتر گاوهای شیری پس از زایش  کاهش تولید شیر  و کاهش راندمان تولیدمثلی  گردد که احتمالاً به علت اثر بر سیستم اندوکرینی می باشد .

تغذیه بیش از حد پروتئین خام علاوه بر اینکه دفع ادراری و مدفوعی نیتروژن را افزایش داده و موجب افزایش پتانسیل آلودگی نیتروژنی می گردد، همچنین می تواند سبب کاهش عملکرد دام نیز گردد. به عنوان مثال، بسیاری از آزمایشات کاهش باروری دام را در اثر تغذیه بیش از حد پروتئین نشان داده اند .

فرضیه های بسیاری در مورد اینکه چرا پروتئین خام خوراکی موجب کاهش عملکرد تولید مثلی می گردد، وجود دارد. فرضیه اول اینست که به علت مصرف انرژی جهت ساخت اوره موجب کمبود انرژی دام می گردد. فرضیه دوم تأثیر مستقیم اوره بر فرآیند بلوغ اووسیت می باشد و فرضیه سوم تأثیر جیره غذایی بر pH رحم است . البته این فرضیه قابل انتظار است که هزینه های انرژی ناشی از دفع متابولیکی نیتروژن اضافی در اثر تغذیه بیش از حد پروتئین ممکن است موجب کاهش رشد دامهای در حال رشد و کاهش تولید شیر گاوهای شیری شود. در واقع شواهدی وجود دارد که تغذیه سطوح بالای پروتئین قابل تجزیه در شکمبه ممکن است تولید شیر را کاهش دهد . بطوریکه سیستم پروتئین و کربوهیدرات خالص کرنل هزینه انرژیک جهت دفع نیتروژن مازاد بر نیازهای باکتریایی و بافتی را در نظر می گیرد و متناسب با آن از مقدار انرژی در دسترس جهت رشد و شیردهی را می کاهد. البته قابل ذکر است که در بسیاری از آزمایشات تغذیه پروتئین بیش از حد موجب کاهش تولید شیر یا افزایش وزن روزانه نگردید.

تغذیه بیش از حد پروتئین به گاوهای شیری موجب افزایش غلظتهای نیتروژن اوره ای شیر و نیتروژن غیرپروتئینی شیر ، افزایش حجم ادرار ، افزایش دفع ادراری نیتروژن ، گردیده و ممکن است سبب کاهش میزان پروتئین شیر شود . کاهش غلظت پروتئین شیر در شرایطی معمول تر است که پروتئین اضافی تأمین شده بصورت پروتئین غیر قابل تجزیه در شکمبه بوده و منبع مورد استفاده تعادل اسید آمینه ای ضعیفی (مانند کنجاله گلوتن ذرت) داشته باشد . تغذیه پروتئین اضافی در گاوهای تغذیه شده با جیره بر پایه گراس سیلو شده سبب افزایش غلظت پروتئین شیر می شود که این افزایش عمدتاً به علت افزایش غلظت نیتروژن اوره ای شیر است (. شواهد بسیاری وجود دارد که سطوح بالای نیتروژن اوره ای شیر اثرات منفی بر کیفیت فرآیند شیر دارد. به طوریکه پودالکسی و سواک (1989) نتیجه گرفتند که شیرهای دارای محتوای اوره بالا به سختی به پنیر و دیگر فرآورده های لبنی تبدیل می شوند بطوریکه اوره فعالیت باکتریها جهت شروع فرآیند تهیه ماست را ممانعت می کند.


دسته بندی :


 

آخرین مطالب

» فاکتورهای مرتبط با لنگش در گاو ( پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 )
» با اهمیت p value در مقالات اگر آشنا نیستید، آشنا شوید. ( چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 )
» تبریک ( یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 )
» مرجع نویسی با نرم افزار ورد 2007 ( یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 )
» نژاد راس ( چهارشنبه بیستم فروردین 1393 )
» اثر متقابل استرس و استروئیدهای جنسی ( یکشنبه هفدهم فروردین 1393 )
» حفاظت انجمادی رویان ( یکشنبه هفدهم فروردین 1393 )
» سال نو ( جمعه یکم فروردین 1393 )
» دانلود سوالات آزمون دکترای تخصصی علوم دامی سال 93 ( پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1392 )
» زنجیره انتقال الکترون ( شنبه هفدهم اسفند 1392 )
» اولین گردهایی ملی دانشجویان و دانش آموختگان کشاورزی و منابع طبیعی ( شنبه هفدهم اسفند 1392 )
» اثرات تغذیه ای و فیزیولوژیکی بر کمیت و کیفیت لاشه ( یکشنبه یازدهم اسفند 1392 )